Przez szereg różnorodnych zajęć teoretycznych i praktycznych nasze przedszkolaki ze wszystkich grup, pogłębiały wiedzę i przekonanie o tym, że należy dbać o naszą planetę. Cykl zajęć zachęciły dzieci do założenia własnych kącików kwiatowych na przedszkolnym placu zabaw. Dzieci z każdej grupy wybrały i posadziły kwiaty w rabatach. Wśród odmian roślin cieszących pięknymi barwami i zapachami znalazły się aksamitki, szałwie, begonie. Teraz przy każdym wyjściu na plac zabaw dzieci podlewają roślinki, dbają o nie i cieszą się ich widokiem. Przy okazji takiej praktycznej lekcji nauczyciele zachęcają przedszkolaków do sadzenie kolorowych roślin we własnych, przydomowych ogródkach.
„Fairy Tales” - projekt edukacyjny z języka angielskiego w klasach IIIa i IIIb
Klasy IIIa i IIIb w okresie od lutego do maja 2021r. zrealizowały projekt edukacyjny z języka angielskiego „Fairy Tales”. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska.
Celem projektu była nauka języka angielskiego poprzez edukację opartą o bajki. Dzieci miały możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami w języku angielskim poprzez omawianie różnych bajek. W projekcie zostały wykorzystane cztery bajki Walta Disneya - „Snow White and the seven dwarfs”- „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Cinderella” – „Kopciuszek”, „Rapunzel”- „Roszponka” oraz „Sleeping beauty” – „ Śpiąca królewna”.
Jednym z elementów pracy na zajęciach było wykorzystanie technik multimedialnych. Nauczyciel przedstawiał rzeczy znane w inny sposób, sposób zachęcający młodych czytelników do praktycznego wykorzystania wiadomości przekazanych przez bajkę. Jej bohater przenosił dziecko w świat wyobraźni, a za pomocą magicznego oddziaływania sprzyjał jej pobudzeniu oraz większej fascynacji i zainteresowaniu podejmowanym tematem.
Dzieci chętnie brały udział w proponowanych zabawach i aktywnościach oraz bardzo chętnie angażowały się w prace plastyczneEmilia Staniszewska
2
„Chemia po angielsku” - INNOWACJA z CHEMII
W kwietniu i maju odbyły się już dwa ostatnie spotkania innowacji z cyklu „Chemia po angielsku”. Dwa ostatnie tematy spotkań dotyczyły zanieczyszczeń.
Podczas innowacji kwietniowej zajmowano się zagadnieniem: 'Pollution of water' czyli „Zanieczyszczenie wody”.
Najpierw uczniowie przypomnieli sobie z lekcji chemii budowę wody, jej wzór sumaryczny i strukturalny, – 'Structure of water', omówili też jaką rolę odgrywa woda – 'Role of water'.
Podczas innowacji majowej uczniowie poznali nowe słownictwo z języka angielskiego dotyczące zanieczyszczenia powietrza – Air pollution. Uczniowie mogli poznać angielskie nazwy związków chemicznych powodujące zanieczyszczenia naszego powietrza oraz dowiedzieć się, co one powodują i jak działają na orgaznizm człowieka, roślin i zwierząt.
Dzięki powyższym zagadnieniom uczniowie nie tylko przypomnieli sobie z lekcji chemii, co wpływa na zanieczyszczenie wody i powietrza oraz jak je oczyszczać, ale też poszerzyli swoje słownictwo z języka angielskiego z zakresu tematyki tego rodzaju zanieczyszczeń.Emilia Staniszewska
WOLONTARIUSZE – DZIECIOM
Wolontariusze działający w Szkolnym Kole Wolontariatu przygotowali dla najmłodszych uczniów naszej szkoły niespodziankę w postaci audiobooka książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy Pamiętnik”. Uczniowie nagrali w sumie 36 filmików, każdy z odrębnym rozdziałem z książki. Wolontariusze włożyli wiele wysiłku w ten projekt, choć był on także okazją do świetnej zabawy i sentymentalnego powrotu myślami i wspomnieniami do czasów przedszkola i wczesnej nauki szkolnej. Mamy nadzieję, że projekt ten zostanie doceniony przez najmłodszych uczniów i zaowocuje w przyszłości chęcią do rozwijania wyobraźni poprzez czytanie książek i obcowania z nimi na co dzień. Niestety nie uda nam się zaprezentować efektów pracy wszystkich wolontariuszy na stronie internetowej, z uwagi na ograniczoną ilość miejsca. Niemniej jednak pragniemy podzielić się z Wami chociaż namiastką tego dzieła, które wspólnie udało nam się stworzyć. Miłego oglądania!
Urszula Serwicka- Mierzwa
Projekt edukacyjny z języka angielskiego
W II półroczu roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klasy VIII realizowali projekt edukacyjny Please write to me, którego głównym celem było doskonalenie umiejętności konstruowania wypowiedzi pisemnych w formie maili w języku angielskim z wykorzystaniem struktur leksykalnych i konstrukcji gramatycznych charakterystycznych dla wypowiedzi nieformalnej. Dodatkowo projekt miał za zadanie poszerzyć umiejętności uczniów z zakresu pisania i czytania w języku obcym, zainspirować uczniów do niestandardowych sposobów uczenia się, oswoić z językiem obcym jako sposobem komunikacji nie tylko na zajęciach szkolnych oraz zachęcić do samorozwoju i usprawniania nabytych już umiejętności.
Uczniowie pracowali w parach które rotacyjnie zmieniane, stwarzały uczniom możliwość współpracy i kooperacji z kolegami i koleżankami prezentującymi różne poziomy umiejętności językowych. Co więcej, uczniowie sami dokonywali wyborów w obrębie tematów wypowiedzi. Korygowali błędy w nadsyłanych pracach, przyswajali nowe zwroty, wyrażenia i konstrukcje czerpiąc od siebie nawzajem. Praca ta okazała się być dla uczniów bardzo twórczym i inspirującym doświadczeniem. Pisząc do siebie mieli okazję nie tylko do wyrażania własnych myśli, uczuć i poglądów, ale także do interakcji z drugim człowiekiem, co w dobie pandemii i wszechobecnej izolacji okazało się być bardzo potrzebne.Urszula Serwicka - Mierzwa
„Powietrze nim oddychamy o nie dbamy”- projekt edukacyjny w klasie pierwszej B
Uczniowie klasy pierwszej B wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Powietrze nim oddychamy o nie dbamy” realizowanym przez Fundację Naukową Twórcze Myślenie pod patronatem Fundacji PZU i Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Celem projektu jest edukacja dzieci, młodzieży, rodziców i lokalnej społeczności w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu, przyczyn jego powstawania oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Pierwszoklasiści razem ze swoimi rodzicami nagrali film „Stop SMOG”, w którym przedstawili to zagrożenie oraz ukazali działania, dzięki którym możemy oddychać czystszym powietrzem.
Link do filmu:
https://drive.google.com/file/d/1zWbmsVzh9-ZVXhyERro3InKCCvtV3W04/view?usp=sharing
Przedszkolak w świecie książek
Jednym z zadań przedszkola jest wzbudzenie zainteresowania u dzieci książką i literaturą dziecięcą. Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym są źródłem wiedzy o otaczającym świecie, wzorcem zachowań oraz bodźcem pobudzającym wyobraźnię. Dostarczają wzruszeń, pomagają odróżnić świat rzeczywisty od fantastycznego a także wzbogacają słownictwo. Pełnią więc ogromną rolę we wspomaganiu rozwoju dziecka. W grupie Muchomorków realizowane są różnorodne zajęcia zachęcające dzieci do zapoznania się z przeznaczoną dla nich literaturą oraz obcowania z książką. Ważnym działaniem jest systematyczne, codzienne czytanie książek zgromadzonych w kąciku czytelniczym. Nie brakuje jednak również innych, ciekawych inicjatyw. Jedną z nich była realizacja modułu programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” pod hasłem: „Książki dzieciństwa – misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców”. Dzięki niej powstała przedszkolna książeczka dziecięcych hitów do czytania, w której każde dziecko zachęca rówieśników do zapoznania się z jego ulubioną książką oraz prezentacja przedstawiająca ulubione książki z dzieciństwa rodziców naszych wychowanków. W trakcie rozwijania zainteresowań czytelniczych powstała również barwna, złożona z pięknych ilustracji wykonanych przez dzieci „Wielka Księga Bajek”. Dzieci przynosiły do przedszkola swoje ulubione książki, aby z ich treścią zapoznali się również ich koledzy. Przedszkolaki, dowiedziały się jak powstaje książka, z jakich elementów się składa oraz jak należy się z nią obchodzić , aby nie uległa zniszczeniu. Wykonały również kolorowe zakładki do swoich książek. Mam nadzieję, że działania te przyczynią się do tego, iż książka stanie się przyjacielem moich wychowanków na całe życie.
Anita Wałęga
9
W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?
Uczniowie klasy II w bieżącym roku szkolnym zrealizowali zadania projektu edukacyjnego proponowanego przez fundację Uniwersytet Dzieci „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”. Podczas zajęć „Jak wpaść na świetny pomysł?” drugoklasiści obejrzeli film zaprezentowany przez autorkę książek dla dzieci, od której dowiedzieli się skąd mogą czerpać swoje pomysły na rozwiązanie danego zagadnienia. Dowiedzieli się również, że „łańcuch skojarzeń” jest bardzo dobrą metodą wymyślania pomysłów, bo pozwala szybko przechodzić od jednego pomysłu do drugiego. Uczniowie odbyli „wyprawę w kosmos” na którą zabierali rzeczy, które mogą przydać się całej klasie. Wybrane przedmioty mogły być nietypowe, bowiem najważniejsze było uzasadnienie, w jaki sposób przydadzą się całej grupie podczas wyprawy. Następnie mali podróżnicy wykonali projekt wymyślonej przez siebie rakiety, która miała pomieścić wszystkich uczniów naszej klasy.
Podczas zajęć „Jaką moc ma empatia?” uczniowie poznali przede wszystkim znaczenie słowa „empatia”. Obejrzeli również film, z którego dowiedzieli się więcej na temat problematyki emocji na przykładzie koni. W kolejnym zadaniu określali swoje emocje słuchając różnych dźwięków otoczenia, a także nazywali emocje widząc zdjęcia dzieci z określonymi kaprysami na twarzy. W ramach podsumowania zastanawiali się jakie emocje można odczuwać, które emocje są przyjemne, które nieprzyjemne, czy byłoby lepiej, gdybyśmy jakichś emocji nie odczuwali, po czym poznają, jak się czują w określonym momencie.
Odpowiedź na pytanie „czy gwiazdy naprawdę spadają?” uczniowie otrzymali podczas kolejnych zajęć, gdzie po obejrzeniu filmu z udziałem pana Macieja Grzemskiego, pracownika Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego dowiedzieli się czym są gwiazdy, jak są zbudowane, jak nazywa się gwiazda znajdująca się najbliżej Ziemi. Wiedzą również co to jest meteoroid, meteoryt oraz meteor czyli zjawisko widoczne z Ziemi, potocznie nazywane „spadającą gwiazdą”, w rzeczywistości będące wejściem w naszą atmosferę grudki materii kosmicznej. Drugoklasiści znają również przyczynę istnienia stref czasowych. Wykonali doświadczenie przy użyciu latarki i globusa. Odgrywając rolę planet i Słońca w Układzie Słonecznym pokazali, jak wygląda ruch Ziemi wokół Słońca i wokół własnej osi, a także, jakie ma to znaczenie i konsekwencje. Potrafią wskazać na mapie południk i równoleżnik. „Dlaczego jabłko spada?” to kolejne zajęcia na których uczniowie poznali postać Izaaka Newtona oraz siłę grawitacji. Dlaczego Księżyc czasami wygląda jak rogalik, to kolejne zagadnienie które poruszyliśmy podczas zajęć gdzie młodzi odkrywcy dowiedzieli się co przyczyniło się do odkrycia nieznanych planet, jak w starożytności wyobrażano sobie wszechświat oraz co odkrył Mikołaj Kopernik, a także dlaczego Księżyc świeci i w jakie fazy przechodzi każdej nocy. „Ile planet ma Układ Słoneczny?” to zajęcia, które wtajemniczył uczniów w genezę powstawania planet, a także utrwaliły kolejność i nazwy planet w Układzie Słonecznym. Oglądając wykład podczas zajęć „Jak zbudować rakietę kosmiczną?” drugoklasiści wiedzą już jak nazywa się rakieta, która jako pierwsza poleciała w kosmos, z jakich elementów jest zbudowana, co dzieje się w momencie startu promu kosmicznego oraz dlaczego rakieta utrzymuje się w powietrzu i leci prosto do góry i nie zbacza z drogi.Izabela Fudala
6
Kodowanie na śniadanie
Programowanie stało się obok języka ojczystego i jednego języka obcego trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Wszyscy żyjemy w świecie pełnym kodów. Na przykład litery to kody językowe, cyfry – kody liczbowe, a nuty pozwalają kodować dźwięki. Dlatego też uczniowie klas I-III podczas zajęć „Kodowanie na śniadanie” z wielkim zapałem rozwijali umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, wnioskowania, kształtowali umiejętność odkodowywania informacji, dodawania i odejmowania, mnożenia oraz dzielenia, a co najważniejsze doskonalili umiejętność współdziałania w parach oraz w zespołach.
Izabela Fudala
26
Innowacja pedagogiczna Don’t be lazy - learning English can be crazy!
W bieżącym roku szkolnym w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy IVa pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności z języka angielskiego poprzez przygotowywanie i odgrywanie krótkich inscenizacji. Inscenizacje te, pojedynczo nagrywane w formie cyfrowej, mieliśmy nadzieję złożyć w całość tworząc pełnowymiarowe przedstawienie. Niestety w wyniku pandemii i konieczności wprowadzenia nauki zdalnej udało nam się nagrać połowę, czyli cztery z ośmiu scenek zaplanowanych do przygotowania na bieżący rok szkolny. Niemniej jednak nasze wspólne spotkania były dla uczniów swoistą odskocznią od tradycyjnego sposobu nauczania oraz wprowadziły wiele świeżości i radości w proces edukacyjny. Zapraszam do obejrzenia wyników naszej pracy.
https://drive.google.com/file/d/1e6tiWk5Bv_h9oRYe0_iMaXqxUW5HQIr4/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1Jms9Uvghd58B3hD1AyiSVelAglAcPCQl/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1t5yB93w07QEKnNRJvFh58UTSYD5CWF1Y/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1tITI-PXdtw2H6H05xjUuTUg1tzu2WH8a/view?usp=sharing
Urszula Serwicka - Mierzwa
SERCE DLA POTRZEBUJĄCYCH
Z radością informujemy wszystkich aktywnie działających wolontariuszy i sympatyków Szkolnego Koła Wolontariatu, że dzięki uprzejmości i wsparciu finansowemu Pana Burmistrza – Jarosława Sameli nasza szkoła otrzymała pojemnik do którego od kilku dni można wrzucać plastikowe nakrętki. Pojemnik ten w postaci czerwonego serduszka został ustawiony przy głównym wejściu do szkoły od strony ul. Kościelnej.
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły i ich rodzice ochoczo i wielkim zaangażowaniem włączają się w akcje charytatywne polegające na zbiórce plastikowych nakrętek, które następnie są przekazywane na leczenie bądź rehabilitację ludzi chorych i potrzebujących. Do tej pory magazynowaliśmy wspomniane nakrętki w plastikowych workach na terenie szkoły. Było to jednak problematyczne i uciążliwe nie tylko ze względu na ich ilość, ale także biorąc pod uwagę aspekty higieniczne. Mamy nadzieję, że owe serduszko nie tylko ułatwi zbiórkę nakrętek uczniom naszej szkoły, ale także zachęci mieszkańców naszej gminy oraz osoby sympatyzujące ze szkołą do włączania się w szkolne akcje wolontariackie.Urszula Serwicka - Mierzwa
PROJEKT EDUKACYJNY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Piękno i różnorodność krajów niemieckiego obszaru językowego
DACHLÄNDER – MEIN LAPBOOK.
Na przełomie kwietnia i maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym z języka niemieckiego, który był skierowany do uczniów klas VII-VIII. Koordynatorem projektu była Iwona Bidzińska.
Celem projektu było:
- rozbudzenie zainteresowania uczniów językiem niemieckim oraz państwami niemieckiego obszaru językowego – ich kulturą i tradycjami oraz propagowanie otwartego podejścia do kultury i nauki j. niemieckiego, w tym obalanie mitów, stereotypów i uprzedzeń w stosunku do obywateli tych krajów,
- propagowanie nowatorskich metod nauki języka niemieckiego,
- wzmocnienie motywacji do nauki języków obcych.
Dzięki udziałowi w takim przedsięwzięciu uczniowie mieli okazję do samodzielnego odkrywania wiedzy związanej z krajami niemieckojęzycznymi, ich historią, zwyczajami, tradycją. Poprzez rozbudzenie fantazji i wyobraźni, inspirowali się do twórczej aktywności, wykorzystując przy tym narzędzia TIK.
Zadaniem uczestnika było przygotowanie LAPBOOK-a, którego tematyka dotyczyła jednego wybranego przez ucznia/pary uczniów kraju niemieckojęzycznego tj. Niemiec, Austrii, Liechtensteinu i Szwajcarii. Uczniowie zawarli w nich ciekawostki z wybranego kraju, zabytki, fotografie i opisy, własnoręcznie wykonane rysunki lub grafiki, zagadki, a nawet quizy. Wyszukiwali również informacje o przysmakach kuchni i sposobie składania życzeń z okazji różnych świąt, znanych osobliwościach, jak również krótkiej historii.
Ich prace są niezwykle pomysłowe, wykonane z największą precyzją i starannością. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością. Jako nauczyciel, mam nadzieję, że poprzez lepsze poznanie krajów niemieckiego obszaru językowego wpłynęłam na większą mobilizację uczniów do nauki tego przedmiotu. W projekcie wzięli udział: Oliwia Biniek i Wiktoria Malinowska, Antoni Pająk i Oskar Hamera, Michał Grunt i Natan Ferka, Brzeska Paulina, Amelia Sprawka, Jakub Śpiewak, Weronika Dudek i Karolina Krzowska, Maja Pawełczyk i Jan Grabda oraz Skoczylas Mikołaj. Wystawa prac zdobi klasopracownię językową. Dziękuję wszystkim za udział w projekcie.
Iwona Bidzińska
Nasza Szkoła Czarodziejka
Uczniowie klasy 2 w bieżącym półroczu zrealizowali zadania klasowego projektu edukacyjnego, którego celem było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań czytelniczych, a także rozbudzanie twórczości i fantazji oraz wzbogacanie słownika biernego i czynnego uczniów.
W ramach projektu uczniowie przy współudziale rodziców napisali własne, pełne fikcji i fantazji opowiadania, których akcja rozgrywa się na terenie naszej szkoły Czarodziejki. Każda historia jest wyjątkowa, która z pewnością przeniesie każdego czytelnika w nowy, nieznany, fascynujący, a także zabawny świat. Zachęcamy do lektury.Izabela Fudala
Ciekawa współpraca ZPO z uczennicami z Warszawy realizującymi project „Community Project”
W II półroczu roku szkolnego 2020/21uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie realizowanym przez Michalinę Gilewicz i Adę Grzywaczewską, uczennice I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową IB w Warszawie. W ramach projektu pod nazwą „Community Project” koleżanki z liceum prowadzą zajęcia z uczniami z klas 4-8 z ZPO z Wąchocka w ramach pomocy koleżeńskiej, wspierając ich w nauce języka angielskiego i matematyki. Spotkania odbywają się za pośrednictwem platformy TEAMS.
Druga część realizowanego projektu związana była z przekazaniem laptopów na potrzeby Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku. Pozyskany sprzęt pomoże uzupełnić pulę komputerów wykorzystywanych przez uczniów i szkołę w czasie nauki zdalnej jak i zajęć lekcyjnych. Michalinie i Adzie udało się znaleźć pięciu darczyńców, którzy przekazali laptopy dla naszej szkoły.
Ta część zadania została wykonana 15 maja podczas wizyty uczennic w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku. Na ręce pani Dyrektor Doroty Janas przekazane zostały wyżej wymienione laptopy. Dziękując za wybranie naszej szkoły do projektu, Pani Dyrektor wręczyła pamiątkowe podziękowania Michalinie i Adzie. Dziewczynki zadeklarowały, że projekt jeszcze się nie kończy i szukanie darczyńców nadal trwa.
Opisany projekt jest ciekawym przykładem nowatorskiego rozwiązania dydaktycznego, pomocy koleżeńskiej, nawiązywania nowych znajomości pomiędzy nieznanymi sobie wcześniej osobami za pośrednictwem platformy TEAMS.
AKCJA EKOLOGICZNA „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”
UWAGA!!! Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły oraz wszyscy Mieszkańcy Miasta i Gminy Wąchock!!!
Nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”. Jest to projekt, który ma zachęcić do wspólnego dbania o środowisko , w którym żyjemy. Zbieramy elektrośmieci po to, aby pokazać jak wiele gromadzimy zużytych sprzętów w domach, z którymi nie wiadomo co zrobić, a których składowanie ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Mamy nadzieję, że uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz społeczność lokalna chętnie zaangażuje się i przyłączy do naszej inicjatywy, zauważając przy tym, że takie działania mają sens.
Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegającego zbiórce.
Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:
1. Wielkogabarytowe urządzenia chłodzące
2. Chłodziarki, zamrażarki
3.Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do chłodzenia, konserwowania i przechowywania żywności
4. Pralki, suszarki do ubrań
5. Urządzenia kuchenne, w tym kuchenki, zmywarki
6. Piece elektryczne
7. Elektryczne płyty grzejne
8. Mikrofalówki
9. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do gotowania i innego typu przetwarzania żywności
10. Elektryczne urządzenia grzejne
11. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do ogrzewania pomieszczeń, łóżek, mebli wypoczynkowych
12. Wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjneMałogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
1. Odkurzacze, zamiatacze do dywanów oraz pozostałe urządzenia czyszczące
2. Maszyny do szycia, urządzenia używane do szycia, dziania, tkania i innego typu przetwarzania wyrobów włókienniczych
3. Żelazka, urządzenia do prasowania, maglowania i pozostałe urządzenia służące do pielęgnacji ubrań
4. Tostery, frytkownice
5. Rozdrabniacze, młynki do kawy oraz urządzenia do otwierania i zamykania pojemników i opakowań
6. Noże elektryczne
7. Urządzenia do strzyżenia włosów, suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu oraz pozostałe urządzenia do pielęgnacji ciała
8. Zegary, zegarki oraz urządzenia do celów odmierzania, wskazywania lub rejestrowania czasu
9. Wagi
10. Pozostałe małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowegoSprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
1. Komputery duże stacjonarne, stacje robocze
2. Jednostki drukujące, drukarki
3. Komputery osobiste stacjonarne, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura
4. Laptopy, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura oraz notebooki
5. Puste cartridge do drukarek
6. Notepady
7. Sprzęt kopiujący
8. Elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania
9. Kalkulatory kieszonkowe i biurowe
10. Pozostały sprzęt do zbierania, przechowywania, przetwarzania, prezentowania lub przekazywania informacji drogą elektroniczną
11. Terminale i systemy użytkownika
12. Faksy, telefaksy
13. Telefony (bezprzewodowe,komórkowe) automaty telefoniczne
14. Systemy zgłoszeniowe/sekretarki automatyczne
15. Pozostałe produkty lub sprzęt służący do transmisji głosu, obrazu lub innych informacji za pomocą technologii telekomunikacyjnejSprzęt audiowizualny
1. Odbiorniki radiowe
2. Odbiorniki telewizyjne
3. Kamery video (sprzęt video)
4. Sprzęt hi-fi
5. Instrumenty muzyczne, wzmacniacze dźwięku
6. Pozostałe produkty lub urządzenia wykorzystywane do nagrywania lub kopiowania dźwięku lub obrazów, w tym sygnałów, lub wykorzystujące technologie przesyłu dźwięku i obrazu inne niż telekomunikacyjneNarzędzia elektryczne i elektroniczne
1. Wiertarki, piły
2. Narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ lub śrub
3. Narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań
4. Narzędzia do rozpylania
5. Kosiarki i inne narzędzia służące do prac ogrodowych
6. Pozostałe narzędzia elektryczne i elektroniczneZabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
1. Kolejki elektryczne lub tory wyścigowe
2. Kieszonkowe konsole do gier video, gry video
3. Sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi
4. Zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznymPrzyrządy do nadzoru i kontroli
1. Czujniki dymu
2. Regulatory ciepła
3. Termostaty
4. Urządzenia pomiarowe używane w gospodarstwie domowymAutomaty do wydawania
1. Automaty do wydawania napojów gorących
2. Automaty do wydawania butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami
3. Automaty do wydawania produktów stałych
4. Automaty do wydawania pieniędzy - bankomaty
5. Inne wydające wszelkiego rodzaju produktyBaterie i akumulatory
1. Baterie i akumulatory ołowiowe
2. Baterie i akumulatory niklowo-kadmowe
3. Baterie alkalicznehttps://www.youtube.com/watch?v=k7XoAPrhqu4&t=99s
Zakończenie projektu wychowawczego
W maju 2021 roku uczniowie klasy VI a z inicjatywy wychowawcy Iwony Bidzińskiej zostali studentami Uniwersytetu Dzieci w Klasie, objętego patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki i tym samym ukończyli realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego:
„Inspiruję do nauki. Jak stworzyć autorski cykl lekcji?.
Podczas kreatywnych zajęć uczniowie rozwinęli kluczowe umiejętności związane z tematyką zajęć, kształtowali również kompetencje społeczne i emocjonalne.
Misją Uniwersytetu Dzieci w Klasie jest rozbudzanie ciekawości dzieci. Pomoce dydaktyczne przygotowane dla uczniów cieszyły się zainteresowaniem i urozmaicały lekcje wychowawcze.
Jednocześnie był to nowy sposób inspirujący ich do wypowiadania się na różne tematy oraz zdobywania fachowej wiedzy, pomagającej im radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych i dydaktycznych. Celem projektu było rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów umożliwienie i im wszechstronnego rozwoju, który zaprocentuje w przyszłości.
Jako wychowawca, mam nadzieję, że zainspirowałam moich wychowanków do odkrywania swoich możliwości.Wychowawca klasy VIa
Iwona Bidzińska
Wytyczne MEiN, MZ i GIS
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Stopniowo wracamy do zajęć stacjonarnych. Od 31 maja br. już wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach i placówkach. Aby powrót do szkół był bezpieczny, MEiN we współpracy z MZ i GIS przygotowało wytyczne sanitarne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Szczegółowe wytyczne znajdują się pod podanym poniżej linkiem do strony Kuratorium Oświaty w Kielcach. Prosimy Rodziców i Uczniów wracających do nauki stacjonarnej o zapoznanie się z nimi.
INFORMACJA DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH
INFORMACJA DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH
PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY
W DNIACH 25-27 MAJA 2021 ROKU
1. Uczniowie każdego dnia, w którym zdają egzamin przychodzą do szkoły do godziny 8.30. Wchodzą do szkoły wejściem od strony ulicy Starachowickiej. Oczekując na wejście zachowują bezpieczną odległość, nie grupują się.
2. Autobus szkolny kursuje zgodnie ze stałym rozkładem jazdy. Przywóz uczniów o godzinie 7:20 z Marcinkowa i 7:40 z Rataj. Odwóz o godzinie 14:35. Po zakończonym egzaminie rodzice uczniów przyjezdnych mogą odebrać dzieci ze szkoły własnym transportem.
3. Przy wejściu do szkoły uczniowie dezynfekują ręce, mają założone maseczki, które zdejmują dopiero w czasie pisania egzaminu.
4. Podczas oczekiwania na wejście do szkoły i oczekiwanie na egzamin opiekę nad uczniami sprawują:5. Uczniowie pozostawiają przyniesione rzeczy we wskazanych salach, każdy na osobnym stoliku.
6. Na salę egzaminacyjną każdy uczeń wnosi przyniesiony czarny długopis oraz linijkę.
7. Informacja o zdających w poszczególnych salach wywieszona jest na holu na tablicy przy drzwiach wejściowych do szkoły i na drzwiach do sal egzaminacyjnych.
8. Nauczyciele pracujący w komisji egzaminacyjnej wpuszczają dzieci od godziny 8.40 zgodnie z listą alfabetyczną.
Nauczyciel losuje przy uczniu numer stolika, przy którym uczeń będzie pisał egzamin.
Na salę uczniowie mogą wnieść małą butelkę wody mineralnej, którą stawiają na podłodze przy nodze stolika. Odstępy pomiędzy stolikami są nie mniejsze niż 1,5 m w każdą stronę.
9. Po napisaniu egzaminu uczniowie opuszczają salę, odbierają pozostawione rzeczy i pojedynczo opuszczają szkołę. Uczniowie dojeżdżający do szkoły autobusem oczekują na autobus szkolny lub są odbierani przez rodziców.
INFORMACJA DYREKTORA ZPO
W związku z powrotem uczniów z klas 4-8 do nauczania stacjonarnego w szkole zmienia się godzina odwozu dzieci po zakończonych zajęciach szkolnych.
Od dnia 17.05.2021 roku autobus szkolny odwozi uczniów o godzinie 14.35 na Marcinków i Rataje.
Godziny dowozu na zajęcia pozostają bez zmian.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie