31 maja spotykamy się Wszyscy w murach Naszej Szkoły.
Mamy nadzieję, że ostatnie dni nauki tego roku szkolnego spędzimy w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dyrektor i Grono Pedagogiczne ZPO w Wąchocku
31 maja spotykamy się Wszyscy w murach Naszej Szkoły.
Mamy nadzieję, że ostatnie dni nauki tego roku szkolnego spędzimy w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dyrektor i Grono Pedagogiczne ZPO w Wąchocku
INFORMACJA DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH
PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY
W DNIACH 25-27 MAJA 2021 ROKU
1. Uczniowie każdego dnia, w którym zdają egzamin przychodzą do szkoły do godziny 8.30. Wchodzą do szkoły wejściem od strony ulicy Starachowickiej. Oczekując na wejście zachowują bezpieczną odległość, nie grupują się.
2. Autobus szkolny kursuje zgodnie ze stałym rozkładem jazdy. Przywóz uczniów o godzinie 7:20 z Marcinkowa i 7:40 z Rataj. Odwóz o godzinie 14:35. Po zakończonym egzaminie rodzice uczniów przyjezdnych mogą odebrać dzieci ze szkoły własnym transportem.
3. Przy wejściu do szkoły uczniowie dezynfekują ręce, mają założone maseczki, które zdejmują dopiero w czasie pisania egzaminu.
4. Podczas oczekiwania na wejście do szkoły i oczekiwanie na egzamin opiekę nad uczniami sprawują:
5. Uczniowie pozostawiają przyniesione rzeczy we wskazanych salach, każdy na osobnym stoliku.
6. Na salę egzaminacyjną każdy uczeń wnosi przyniesiony czarny długopis oraz linijkę.
7. Informacja o zdających w poszczególnych salach wywieszona jest na holu na tablicy przy drzwiach wejściowych do szkoły i na drzwiach do sal egzaminacyjnych.
8. Nauczyciele pracujący w komisji egzaminacyjnej wpuszczają dzieci od godziny 8.40 zgodnie z listą alfabetyczną.
Nauczyciel losuje przy uczniu numer stolika, przy którym uczeń będzie pisał egzamin.
Na salę uczniowie mogą wnieść małą butelkę wody mineralnej, którą stawiają na podłodze przy nodze stolika. Odstępy pomiędzy stolikami są nie mniejsze niż 1,5 m w każdą stronę.
9. Po napisaniu egzaminu uczniowie opuszczają salę, odbierają pozostawione rzeczy i pojedynczo opuszczają szkołę. Uczniowie dojeżdżający do szkoły autobusem oczekują na autobus szkolny lub są odbierani przez rodziców.
W związku z powrotem uczniów z klas 4-8 do nauczania stacjonarnego w szkole zmienia się godzina odwozu dzieci po zakończonych zajęciach szkolnych.
Od dnia 17.05.2021 roku autobus szkolny odwozi uczniów o godzinie 14.35 na Marcinków i Rataje.
Godziny dowozu na zajęcia pozostają bez zmian.
Maj to miesiąc, w którym dzięki obchodzonym świętom narodowym, szczególnie pamiętamy w przedszkolu o kształtowaniu postaw patriotycznych wśród naszych wychowanków. Dzieci utrwalają znajomość symboli narodowych, poznają wiersze i piosenki, których głównym tematem jest Polska oraz zdobywają wiele cennych wiadomości na temat swojej ojczyzny. W grupie Muchomorków, uzupełnieniem tygodniowych zajęć związanych tematycznie z Polską, był konkurs plastyczny pod hasłem: „Polska – moja ojczyzna”. Celem konkursu było rozwijanie postaw patriotycznych, zdolności plastycznych i kreatywności u dzieci. Chętne przedszkolaki, pod czujnym okiem rodziców wykonały wspaniałe prace, które dowodzą, że wyżej wymienione cele zostały w pełni osiągnięte. Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom, które podjęły się dodatkowego wysiłku i wzięły udział w konkursie.
Anita Wałęga
Na szczęście szare, zimne dni i wieczory mamy już za sobą. Spodziewamy się teraz miłych letnich i bardziej ciepłych temperatur. Ale zimno długo nie dało o sobie zapomnieć, a co jest w takiej sytuacji najlepsze??? wiadomo – ciepła herbatka, ewentualnie kocyk, kot na kolanach lub piesek przy nogach, a przede wszystkim KSIĄŻKA!
Nieważne jaka, byle wciągnęła czytelnika, pozwoliła oderwać się od codzienności i wypełniła szare dni ciepłem, barwami, niesamowitymi przygodami bohaterów, które można przeżywać z wypiekami na twarzy.
Taką okazję mieli uczniowie klasy VIc, którzy realizowali projekt czytelniczy. Mieli oni za zadanie wybrać do przeczytania ciekawą lekturę, a następnie zaprezentować swoją książkę w postaci reklamy, folderu, wypowiedzi pisemnej, plakatu.
Efekty ich pracy można oglądać poniżej.
Jolanta Susfał
Klasa Ia w okresie II-IV 2021r. zrealizowała projekt edukacyjny z języka angielskiego „Easter cards – Wielkanocne kartki”. Celem projektu było poszerzanie zakresu umiejętności i wiadomości zdobywanych na zajęciach języka angielskiego, zachęcanie i zainteresowanie dziecka nauką języka obcego, rozbudzanie zainteresowań krajami o innej kulturze, tradycjach i obyczajach, kształtowanie postaw akceptacji i szacunku dla różnych tradycji i obyczajów oraz rozwijanie plastycznych uzdolnień dziecka.
Uczniowie zostali zapoznani z tradycjami i obyczajami obchodzenia świąt Wielkanocnych w krajach anglojęzycznych. Poznali nowe słownictwo i nauczyli się składać życzenia świąteczne. Zadaniem uczniów było samodzielne przygotowanie kartki wielkanocnej zawierającej życzenia w języku angielskim. Następnie kartki zostały wysłane do uczniów ze szkoły podstawowej w Parszowie, którzy również wykonali i przekazali kartki naszym pierwszoklasistom.
Ponadto uczniowie wspólnie wykonali plakat związany ze świętami Wielkanocnymi.
Katarzyna Wysocka
W ostatnim tygodniu kwietnia odbywał się w naszej szkole „Festiwal naukowy” skierowany do uczniów klas VI-VIII. Głównym jego celem było zainspirowanie i rozbudzenie ciekawości uczniów przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi. W ramach jego odbywały się warsztaty, konkursy, pokazy naukowe oraz prelekcje skierowane do uczniów. Ze względu na stan epidemiczny wszystkie działania odbywały się z wykorzystaniem Internetu.
Uczniowie klas VII wzięli udział w pokazie on line „Patrz w gwiazdy” przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki niemu mogli poznać kilka wiosennych gwiazdozbiorów a także mityczne historie, które się z nimi wiążą. Uczniowie klasy VII b wspólnie z wychowawcą wykonali także własne modele płuc. Warsztaty te były okazją do nabycia nowych umiejętności oraz integracji zespołu klasowego. Klasy VI samodzielnie wykonały model wulkanu, dzięki któremu poznali mechanizm jego działania w formie prostego eksperymentu, zaś klasy VIII skupiły się na ochronie czystości środowiska wykonując doświadczenia ukazujące w jaki sposób powstaje smog.
W ramach festiwalu odbył się także konkurs „Szkolny mistrz rachunków”, który miał za zadanie wyłonić najlepszego matematyka. Było eksperymentowanie, dobra zabawa, każdy miał szansę wcielić się w rolę szalonego naukowca i przeprowadzić samodzielnie doświadczenie.
Edyta Pająk, Urszula Serwicka Mierzwa
Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5
Video 6
23 łatwe eksperymenty
Jak wykonać model płuc?
Od dnia 4 maja uczniowie klas I-III uczą się stacjonarnie.
Od dnia 17-28 maja 2021r. uczniowie klas IV-VIII uczą się hybrydowo
wg. poniższego harmonogramu.
W dniach 25-27.05.2021r. uczniowie klas I-VII mają dni wolne od zajęć dydaktycznych (dni dyrektorskie). Egzamin ósmoklasisty.
Od dnia 31 maja 2021r. wszyscy uczniowie wracają do szkoły w trybie stacjonarnym.
04.05.2021r. swoje święto obchodzili Strażacy. Z tej okazji przedszkolaki z gr. popołudniowej uczestniczyły w zajęciach dotyczących pracy strażaków. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale również pomoc w różnych sytuacjach, takich jak: wypadki drogowe, powodzie, usuwanie skutków burz i wichur, czy też ratowanie zwierząt. Przedszkolaki poznały wyposażenie, jakim strażacy dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, strój galowy oraz bojowy strażaka. Ponadto dzieci poznały numer alarmowy 998 oraz co należy zrobić gdy zauważymy pożar?
Przedszkolaki z okazji „Dnia Strażaka” wykonały prace plastyczne wykonane różną techniką.
/K. Krasowska
Kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci jest doniosłym zadaniem w pracy nauczyciela. To on we współpracy z rodzicami przygotowuje dzieci do życia w społeczeństwie, kształtuje poczucie tożsamości narodowej, a także uczy okazywania miłości i szacunku swojej małej i wielkiej Ojczyźnie. W ramach tygodnia patriotycznego przedszkolaki z grupy popołudniowej wzięły udział w zajęciach poświęconych tematyce patriotycznej. Dzieci przypomniały sobie Polskie Symbole Narodowe. Poznały historię Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. W ramach zajęć zostały wykonane prace plastyczne symbolizujące naszą Ojczyznę oraz nasze miasto Wąchock. /K.Krasowska
Zanieczyszczenie powietrza jest główną przyczyną globalnego zagrożenia dla środowiska. Polska należy do państw europejskich w, których w sposób znaczy odczuwamy jego skutki. Przyczynia się do powstawania wielu schorzeń układu oddechowego, krążenia i innych chorób. Działa niekorzystnie, również na świat roślinny, skaża wodę, ma wpływ na zmiany klimatyczne.
Na powyższą problematykę zwrócili uwagę uczniowie klasy II, którzy wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Powietrze nim oddychamy o nie dbamy” realizowanym przez Fundację Naukową Twórcze Myślenie pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego. Głównym celem projektu była ochrona czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu, przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych, w których zaprezentowane zostały ciekawe eksperymenty i doświadczenia fizyczno-chemiczne.
Na zakończenie projektu drugoklasiści wzięli również udział w konkursie, nakręcając swój własny krótki film o tematyce związanej ze SMOGIEM.
SMOGU PRECZ:
https://drive.google.com/file/d/18s9G8CkBG3MFvBMhwS-DflT5J3LLRITp/view?usp=sharing
Aż 12 pucharów i medali zdobyli młodzi zawodnicy UKS METEOR w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym, które odbyły się 3 maja 2021 r. w Bilczy.
W najmłodszej kategorii – „skrzatka” dwa III miejsca wywalczyły: Iga Szpankowska i Marta Operacz.
W kategorii „skrzat” I miejsce i tym samym tytuł Mistrza Województwa Świętokrzyskiego wywalczył Igor Stodulski, a III miejsca ex aequo przypadły Janowi Stodulskiemu i Krystianowi Czubie.
W kategoriach „żaczka / żak” w grach deblowych nasi zawodnicy również uplasowali się na podium:
- debel: Maria Grabda / Emilia Tokarczyk - III miejsce
- debel: Iga Szpankowska / Marta Operacz – III miejsce
- debel: Bartłomiej Maciąg / Krystian Czuba – III miejsce
- debel: Igor Stodulski / Jan Stodulski – III miejsce
Niezmiernie miło nam również poinformować, że nasi uczniowie Maria Grabda i Jan Grabda zostali powołani do ścisłej Kadry Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym!
Marysi i Jankowi oraz wszystkim startującym zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
W bieżącym roku świętujemy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki program artystyczny przybliżający tamte wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia akademii.
INFORMACJA DOTYCZĄCA PRACY SZKOŁY
OD DNIA 4 MAJA 2021 ROKU
Zgodnie z decyzją Rządu od dnia 4 maja 2021 roku uczniowie klas I - III będą realizować zajęcia w trybie stacjonarnym w szkole.
Klasy IV - VIII w dalszym ciągu realizują zajęcia zdalnie.
Świetlica szkolna pracuje zgodnie z tygodniowym planem zajęć. Opieką obejmuje uczniów realizujących zajęcia stacjonarne.
Bez zmian pozostają godziny kursowania autobusu szkolnego.
W minionym tygodniu świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Ziemi. Z tej okazji zorganizowaliśmy konkurs na zabawki z recyklingu. Głównymi celami tego konkursu było:
Pomysłowość dzieci i ich rodziców przeszła nasze oczekiwania. Rakiety, statek kosmiczny, Minionki, roboty, samochody, gąsienice, węże, świnka, krówka, telefon, piórnik, doniczka na kwiaty czy domek to wytwory, które powstały z plastikowych butelek po napojach, korków, tekturowych rolek, kartonów, opakowań po różnego rodzaju produktach. Dodatkowo dzieci z grupy Biedronki wykonały kilka ciekawych przedmiotów w kolorach biało-czerwonych. Z zebranych rzeczy stworzyliśmy przepiękną wystawę. Bardzo dziękujemy za pomoc rodzicom, którzy wspierali swoje dzieci w tworzeniu tak oryginalnych zabawek.
Mariola Wejner
26.04.2021r. w gr. popołudniowej został zorganizowany „Dzień Książki”. Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy, czytanie książek to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. W tym dniu dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach. Przedszkolaki obejrzały film pt. ,,Światowy Dzień Książki”. Dowiedziały się m.in. jak powstaje książka, kto wynalazł druk, jakie są rodzaje książek. Następnie została przeczytana bajka „Pinokio”, którą wybrały dzieci. Na zakończenie zajęć każde dziecko mogło zrobić do swojej książeczki kolorową zakładkę. /K.Krasowska
Z okazji Dnia Ziemi przedszkolaki z grupy popołudniowej wzięły udział w rodzinnej zabawie plastyczno-technicznej „Zabawka z recyklingu”.
Powstały piękne i ciekawe prace. Wykorzystane zostały różne techniki plastyczne. Prace zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. /K.Krasowska
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.
Przedszkolaki z grupy popołudniowej wzięły udział w zajęciach pt. „Jak żyć ekologicznie?”. Podczas zajęć dzieci szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.
Na zakończenie zajęć, wspólnie z dziećmi stworzyliśmy plakat pt. „Dnia Ziemi”. /K. Krasowska
Projekt edukacyjny „Zanieczyszczenia powietrza” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VIIb. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii. Przedsięwzięcie miało na celu przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości powietrza oraz jego wpływu na życie i zdrowie człowieka, zwierząt oraz roślin. Uczniowie zapoznali się z przyczynami oraz zagrożeniami smogowymi, efektem cieplarnianym, dziurą ozonową oraz kwaśnymi opadami.
Następnie mieli za zadanie stworzyć prezentację lub plakat, w którym zobrazują i opiszą poznane zagrożenia cywilizacyjne.
Uczniowie wykazali się kreatywnością i wykonali bardzo ładne prace, za które zostali nagrodzeni ocenami celującymi.
W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas I-III układali wierszyki - rymowanki o tematyce ekologicznej. Wszyscy wykazali się pomysłowością tworząc piękne strofy o ochronie środowiska. Cieszy fakt, że uczniowie posiadają rozległą wiedzę na temat ekologii i ochrony naszej planety przed zagładą. Brawo! Zapraszamy do poczytania i podziwiania tych wspaniałych kompozycji.
Nauczyciele klas I-III
Powered by aSc EduPage