25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Fani literatury tolkienowskiej zapoczątkowali to święto w 2003 roku.
Czy wiecie, dlaczego Dzień Czytania Tolkiena obchodzimy właśnie 25 marca? To właśnie tego dnia zakończono Wojnę o Pierścień – mieszkańcy Śródziemia obalili Saurona, planującego przejąć władzę nad Śródziemiem….
John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w wymyślonym przez niego złożonym mitycznym świecie.
Zgodnie z hasłem „Najpierw książka, później film” warto wcześniej poznać dzieła Tolkiena w wydaniu papierowym. Najbardziej znany jest oczywiście „Władca pierścieni”. Zanim po niego sięgniemy, dobrze będzie przeczytać „Hobbita, czyli tam i z powrotem” – książkę dla dzieci, która jednak zachwyca niejednego dorosłego. Przygody Bilbo Bagginsa w drodze do jaskini smoka Smauga dały początek historii tajemniczego pierścienia. Była ona później kontynuowana w słynnej opowieści podzielonej na trzy książki, zwanej przez to (niesłusznie) trylogią – „Władca pierścieni” w założeniu autora miał być jedną publikacją.
Istnieje kilka różnych metod czytania prozy Tolkiena. Wybór ze względu na chronologię powstawania nie do końca jest możliwy, bo wiele swoich opowieści Brytyjczyk wielokrotnie poprawiał i tworzył ich kolejne wersje. Ale opcja według daty wydania jak najbardziej ma sens. W takim układzie nowi czytelnicy najczęściej mogą sięgnąć najpierw po powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz „Władca Pierścieni”, a zakończyć na „Silmarillionie”. Warto przy tym podkreślić, że pominęliby jednak w ten sposób kilka mniejszych dzieł dla dzieci zebranych w Polsce w tomie „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”.
W naszej szkole Dzień Czytania Tolkiena zbiegł się z omawianiem lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem” w klasie 6b. Co to za wspomniane na początku Śródziemie, kim są hobbici, Gandalf, krasnoludy, wargowie i inne postacie ze stworzonego przez Tolkiena świata? Uczniowie klas 6 już wiedzą, a pozostałych zachęcamy do czytania literatury fantasy nie tylko jednego dnia w roku…
Beata Woźniak