Czasy mamy trudne. Dookoła szaleje pandemia. Z powody obostrzeń wszystkie bale karnawałowe odwołane. Jednak uczniowie klasy IIIb wraz z rodzicami i wychowawcą postanowili przełamać ten smutek. Zorganizowali Klasowy Bal Przebierańców.
Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Dzieci założyły różnorodne stroje. Były księżniczki, czarownice, szkieletor, maczo, człowiek - pająk i inne przebrania. Uczniowie świetnie bawili się przy swoich ulubionych rytmach.
Karnawał klasy IIIb
Pijmy świeżo wyciskane soki
Po bardzo słodkim i obfitym w cukier "Tlustym czwartku", z grupą uczniów uczęszczających na swietlice, wycisnęliśmy mnóstwo soku z jabłek, marchwi, gruszek oraz innych owoców cytrusowych.
Soki wyciskane na świeżo to taki ekspresowy rodzaj transportu dla witamin, minerałów i żywych enzymów.
1
Tłusty czwartek
11 lutego na świetlicy szkolnej świętowaliśmy tlusty czwartek z pączkami i chrustem. Tradycja nakazuje, aby zjeść symbolicznie chociaż jednego pączka, aby cały rok był pomyślny.
Uczniowie przygotowali również kolorowe maski karnawalowe, do zrobienia których zużyliśmy kartony papierowe po jogurtach.1
Bezpiecznie nad wodą
W miniony wtorek uczniowie klas trzecich naszej szkoły wysłuchali drogą internetową pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z różnych akwenów wodnych. Poznali ubiór i sprzęt ratownika wodnego. Przekonali się, że ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą zarówno latem jak i zimą, na basenie jak i na wodach otwartych. Zostali zapoznani z różnymi sposobami udzielania pierwszej pomocy. Obejrzeli filmy instruktażowe dotyczące udzielania pomocy przedmedycznej, mycia rąk w czasie pandemii, prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczki oraz rękawiczek jednorazowych. Utrwalali znajomość numerów alarmowych. Spotkanie na platformie Teams przygotował i przeprowadził Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Uczniowie z uwagą wysłuchali ciekawego wykładu wzbogaconego wieloma ilustracjami i filmami.
UWAGA!!!
Wolontariat przedszkolny z Wąchocka wraz z opiekunem p. Katarzyną Krasowską w zeszłym roku nawiązał współpracę z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. Celem jej istnienia jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.
W ramach pomocy, Wolontariat Przedszkolny podjął się adopcji szkoły w Afryce. W Ngaoundaye, niewielkim mieście na terytorium RŚA misjonarka Anna Jachimek ze zgromadzenia Sióstr Pasterzanek walczy z analfabetyzmem prowadząc szkołę dla miejscowych dzieci. Słaby stan techniczny budynku, brak przyborów szkolnych i wyposażenia, a przede wszystkim trudności w gromadzeniu pieniędzy na bieżące wypłaty dla nauczycieli, to tyko niektóre z problemów placówki. W takich warunkach Siostra zamiast planować rozwój szkoły zmuszona jest walczyć o przetrwanie W szkole potrzeba niemal wszystkiego, dlatego tak ważne jest każda pomoc.
W związku z naszym zaangażowaniem w niesienie pomocy dla najbardziej potrzebujących fundacja nadała nam tytuł "Przedszkole z misją". Naszym głównym celem jest wparcie zarówno duchowe jak i finansowe.
Dnia 08.II i 09.II.2021r zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna na naszą adoptowaną szkołę.
Bardzo proszę wszystkich o zaangażowanie. Liczy się każda złotówka.
W zeszłym roku zebraliśmy 230zł.
Mam nadzieję, że w tym roku przebijemy tę kwotę.
Wszystkich serdecznie zapraszam!!!
Katarzyna Krasowska
Przedszkolne Pogaduszki
Zachęcam Państwa do przeczytania drugiego numeru naszej gazetki „Przedszkolne Pogaduszki”, w której zawarte są informacje o ważnych wydarzeniach, uroczystościach oraz inicjatywach, podejmowanych w grudniu i styczniu w naszym przedszkolu. Są tam między innymi opisy Mikołajek, Jasełek czy Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie artykuły uzupełnione są o zdjęcia naszych przedszkolaków. W gazetce znajduje się także „Kącik dla rodziców”. W tym numerze opisane zostały sposoby przeciwdziałania zachowaniom agresywnym, które mogą wystąpić u kilkuletnich dzieci. Życzę miłej lektury.
Mariola Wejner
Konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym
Dla upamiętnienia i poszerzenia wiedzy uczniów na temat ważnych wydarzeń z 1863 roku przedstawiciele klas VI-VIII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Powstaniu Styczniowym, który odbył się 03.02.2021r. Młodzież musiała wykazać się wiedzą dotyczącą historii ogólnej Powstania Styczniowego, jego genezy wybuchu, przebiegu i konsekwencji. Były również pytania odnoszące się do lokalnej historii.
Największą wiedzą na ten temat wykazał się Kacper Adamczyk z kl. VIII. Na wyróżnienie zasługuje również Jakub Kuźdub z kl. VIB.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.
B. Markiewicz i K. Wysocka
Jestem EKO
Kolejnym wyzwaniem dla uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej było zrobienie "karmidełek" dla ptaków. Wytwory te zostały wykonane z rzeczy, które przynieśli uczniowie, takich jak: butelki plastikowe, puszki metalowe, kartony po napojach oraz ziarna, kaszy i ryżu do wypełnienia pojemników.
4
Realizacja projektu w grupie „Biedronki”
Grupa Biedronki realizując PROJEKT EDUKACYJNY „IDŹ TY LEPIEJ KOZIOŁECZKU, SZUKAĆ SWEGO PACANOWA” wykonała kolejne zadanie.
Koziołek zwiedził wiele polskich miast, w tym bliskie nam miasto KIELCE. Przedszkolaki poznały „Legendę o powstaniu Kielc”, a następnie zaznaczyły miejscowość na mapie.
Link do legendy - czyta Włodek Pawlik.https://parklegend.pl/audiobook/legenda-o-powstaniu-kielc/
Nowak Agnieszka
Rekrutacja do przedszkola
Dyrektor ZPO w Wąchocku
podaje do wiadomości terminy rekrutacji
do Przedszkola Publicznego w Wąchocku
na rok szkolny 2021/22.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/22 – Przedszkole Publiczne w Wąchocku
INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI PRZEDSZKOLNYCH
KONTYNUUJĄCYCH WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNEDeklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl od dnia 01 02.2021 roku.
Po zarejestrowaniu dziecka w systemie rodzic składa wydrukowaną i podpisaną deklarację do specjalnej skrzynki znajdującej się przy dyżurce ZPO najpóźniej do godziny 12.00 - 26.02.2021 roku.
INFORMACJA DLA RODZICÓW SKŁADAJĄCYCH WNIOSKI PO RAZ PIERWSZY
O PRZYJĘCIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLAWnioski o przyjęcie do przedszkola dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl od dnia 8.03.2021 roku.
Po zarejestrowaniu dziecka w systemie rodzic składa wydrukowany i podpisany wniosek do specjalnej skrzynki znajdującej się przy dyżurce ZPO najpóźniej do godziny 12.00 - 19.03.2021 roku.
Zapisy do klasy I
Dyrektor ZPO w Wąchocku
ogłasza zapisy
do pierwszej klasy
Szkoły Podstawowej w Wąchocku
na rok szkolny 2021/22.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/22 - Szkoła Podstawowa
Informacja dla rodziców:
Wniosek o przyjęcie do klasy I zamieszczony będzie od dnia 12.02. 2021r. od godz. 15.00 na stronie internetowej szkoły w zakładce dla rodziców – druki do pobrania.
Wypełnione wnioski należy złożyć do specjalnej skrzynki przy dyżurce ZPO do dnia 26.02. 2021r. do godz. 15.00.
Cyfrowa biblioteka
Lektury, audiobooki i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły naukowe są już dostępne online. Można je pobierać i wykorzystywać na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa Biblioteka Narodowa: http://www.polona.pl/ przygotowała kolekcje tematyczne zawierające lektury obowiązkowe i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści..
Wszystkie pozycje znajdziemy pod adresem:
Dla naszych Babć i Dziadków
W styczniu, w naszym przedszkolu odwiedzali nas co roku wspaniali goście: babcie i dziadkowie naszych wychowanków. Tym razem, pomimo, że nie mogliśmy ich ugościć w tradycyjny sposób, to nie zapomnieliśmy o ich święcie. Dzień Babci rozpowszechnił się w Polsce już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku a pod koniec lat 80. w kalendarzu świąt obok Dnia Babci pojawił się Dzień Dziadka. Dzieci, aby podziękować swoim babciom i dziadkom za codzienna troskę i miłość, wykonały dla nich laurki i upominki: serduszka z masy solnej i kolorowe kalendarze. Nagrały też piosenkę, którą zamieściliśmy na stronie naszej grupy. Jednak przedszkolaki wiedzą, że o babciach i dziadkach należy pamiętać nie tylko w dniu ich święta.
Anita Wałęga
MITY GRECKIE – LEKTURA BLISKA CZY DALEKA?
20 stycznia uczniowie klasy VIa zakończyli realizację projektu edukacyjnego pt. „Mity greckie – lektura bliska czy daleka?”. Celem podjętych działań było propagowanie czytelnictwa oraz poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii. Uczniowie, wykorzystując teksty wybranych mitów greckich, tworzyli planszową grę dydaktyczną. Zadanie wymagało od nich wysiłku intelektualnego i kreatywności, ale efekty pracy są imponujące. Wykonane przez dzieci projekty charakteryzują się ciekawą grafiką, przemyślanymi i poprawnie sformułowanymi regułami zabawy, interesującymi pytaniami. Śmiało można stwierdzić, iż wykonane przez szóstoklasistów gry, mogą stanowić nie tylko ciekawą formę powtórzenia i utrwalenia wiedzy, ale będą również doskonałą rozrywką dla całej rodziny na jeszcze długie o tej porze roku wieczory.
Małgorzata Jaros
1
Podsumowanie projektu edukacyjnego z języka angielskiego
W dniu 21 stycznia nastąpiło podsumowanie realizowanego w I półroczu projektu edukacyjnego z języka angielskiego pt. „Wirtulany spacer po Londynie”. Był to projekt zadaniowy, w którym uczniowie klas siódmych wcielili się w rolę przewodników turystycznych i zaplanowali spacer po Londynie. Ich zadaniem było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat najważniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków i miejsc w stolicy oraz zwyczajów i kultury brytyjskiej. Uczniowie pracowali indywidualnie lub w dwuosobowych grupach, poszerzając wiadomości o Wielkiej Brytanii, poznając brytyjskie dziedzictwo kulturowe, wyszukując i selekcjonując informacje z różnych źródeł oraz rozwijając umiejętność posługiwania się programami komputerowymi wykorzystywanymi przy tworzeniu prezentacji. Co więcej uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą szkolną i pozaszkolną w kreatywny sposób. Wszystkie prace wykonane w ramach projektu były ciekawe, niemniej jednak na szczególne wyróżnienie zasługują prezentacje wykonane przez: Oliwię Biniek i Wiktorię Malinowską, Antoniego Pająka oraz Natana Ferkę i Michała Grunta.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w realizację projektu.
Urszula Serwicka - Mierzwa
Prezentacja multimedialna - Oliwia Biniek i Wiktoria Malinowska.pdf
Dzień Babci i Dziadka w klasie pierwszej B
22 stycznia 2021 r. uczniowie klasy pierwszej B świętowali Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały portrety i laurki oraz zaprezentowały swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki. Wychowawczyni, pani Małgorzata Oziomek, udostępniła nagrania na platformie Classdojo. Bliscy pierwszoklasistów mogą dzięki niej uczestniczyć w ważnych i wartych uwagi momentach z historii klasy. Dzieci miały okazję do wyrażenia wdzięczności swoim kochanym babciom i dziadkom za trud włożony w ich wychowanie, opiekę oraz okazywaną im miłość.
1
Upominki dla babci i dziadka – grupa popołudniowa
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Z tej okazji przedszkolaki z grupy popołudniowej przez cały tydzień przygotowywały upominki dla swoich babć i dziadków. Powstały piękne obrazy, laurki w formie kwiatów i krawatów, zakładki do książki oraz serca. Dzieci nauczyły się także piosenek „Mam fajnego dziadka” oraz „Nasze babcie i dziadkowie”. /Katarzyna Krasowska
14
Obchody 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
W tym roku szkolnym obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w naszej szkole miały inną formę niż w ubiegłych latach ze względu na nauczanie zdalne. Uczniowie chcieli złożyć hołd bohaterom polskiego narodu, którzy zginęli walcząc o dumę, honor i wolność Rzeczypospolitej. Chcieli przywołać pamięć tych którzy, oddali ukochanej ojczyźnie największy dar czyli własne życie, dzięki którym Polska z dumą unosi głowę w związku z tym przygotowali montaż słowno-muzyczny. W pięknych słowach młodzież przypomniała okoliczności wybuchu powstania. Wypowiedzi uczniów dopełniały patriotyczne pieśni śpiewane przez przedstawicieli chóru szkolnego. Ponadto dzieci wykonały prezentacje multimedialne przedstawiające bohaterów Powstania Styczniowego oraz plakaty.
W miejscach pamięci i na mogiłach zostały zapalone znicze.
Film z Akademii:https://drive.google.com/file/d/1tKnMAPdBc_PGLzJFsGHlsV9MvwnX6Aeg/view?usp=sharing
Prezentacje nt. Powstania Styczniowego:Prezentacja - Bartek_Maciąg kl.4a.ppsx
Prezentacja - Albert_Cheda kl.4a.ppsx
Prezentacja - Oliwier_Mierzwa kl.4a.ppsx
Prezentacja - Antek_Pająk kl.7a.ppsx
Prezentacja - Oskar_Hamera kl.7a.ppsx
Plakaty wykonali:
Oliwia Bieniek i Wiktoria Malinowska kl.7a, Marysia Grabda kl. 4b, Bartek Ryś kl.4a.
2
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie