„Ta, co nie zginęła…”-
11 listopada - Święto Niepodległości!
11 listopada br. obchodzimy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku, po ponad 100 latach pod rozbiorami, Polska odzyskała wolność.
Społeczność naszej szkoły pamięta o tragicznych, ale i bohaterskich kartach polskiej historii.
Święto Narodowe - 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1927 roku. Dzień ten pozostawał oficjalnie świętem państwowym do roku 1944. Rok później komunistyczne władze ustanowiły święto 22 lipca - w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostawał świętem państwowym w PRL. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku.
Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie wyraz naszego szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.
Da Bóg nam kiedyś
zasiąść Polsce wolnej,
od żyta złotej, od lasów szumiącej.
Da Bóg, a przyjdzie dzień nieustający
Dla srebrnych pługów udręki moralnej.
Więc gdy wiosennym oglądam wieczorem
W mgły otuloną zagonów szarzyznę,
Ktoś w moim sercu wykuwa toporem
Moją ojczyznę.
„…Wolnego ludu krew zanieś przed Boga tron” – słowa te uprzytomniają wiele prawd. Jedną z nich jest to, że wolności nikt i nic nie zdoła zgnieść w człowieku. Dlatego Polacy, choć pod zaborami, czuli się ludźmi wolnymi i do wolności stworzonymi. Swoją wolność ukazywali przez to, że walczyli o polską szkołę, o język polski, o polską kulturę i o polskie rządy.
Tęsknoty za wolną Polską wyraziły się w powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym. Zakończyły się upadkiem.
Marzenia Polaków o odzyskaniu niepodległości zaczęły się spełniać na początku XX wieku – w 1914 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii, 3 zaborców stanęło przeciwko sobie w I wojnie światowej.
Społeczeństwo polskie, przeżywające w czasie I wojny olbrzymia tragedię, podzielone zostaje między dwa wojujące obozy i zmuszone do bratobójczej walki. Polak wcielony do armii austriackiej strzela do Polaka w armii rosyjskiej. Z trzech zaborów brat idzie na brata, brat bratu ostrzem bagnetu w serce mierzy i na cel bierze.
Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich walczących z zaborcami.
Nadszedł rok 1918 ….. Nareszcie WOLNOŚĆ!
Nasi uczniowie, jeszcze podczas nauki stacjonarnej w szkole, rozpoczęli przygotowania do apelu poświęconego tym ważnym dla polskiego narodu chwilom… Apelu, który słowami literatury miał wyrazić nasz patriotyzm… Dziś niektórzy z nich recytują swoje teksty na nagraniach wykonanych w domu… Wsłuchajmy się w słowa wzywające do walki o wolność, w słowa przepełnione miłością do Ojczyzny!
B.Woźniak