Dyrektor ZPO w Wąchocku informuje, że zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w piątek 14 stycznia 2022 roku o godzinie:
15.30 dla uczniów klas I- III
17.00 dla uczniów klas IV - VIII
Dyrektor ZPO w Wąchocku informuje, że zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w piątek 14 stycznia 2022 roku o godzinie:
15.30 dla uczniów klas I- III
17.00 dla uczniów klas IV - VIII
Grupa Wiewiórki uwielbia różnego rodzaju masy plastyczne, które pobudzają kreatywność, a także mają wpływ na rozwój motoryki małej. W ramach zajęć dzieci miały okazję przygotować własną masę porcelanową, która inaczej zwana jest także „zimną porcelaną”. Przedszkolaki dowiedziały się z jakich składników oraz proporcji należy stworzyć odpowiednią masę. Najwięcej radości sprawiło dzieciom przygotowanie, ugniatanie, wałkowanie, a na końcu odbijanie foremki. Każdy zrobił serduszko, które po udekorowaniu będzie mógł wręczyć bliskiej osobie.
Ciepielewska Kamila
Realizując projekt w naszej grupie przedszkolaki poznały Świętokrzyski Park Narodowy, logo parku, a także charakterystyczne dla tego regionu gatunki roślin i zwierząt.
Dokarmianie zwierząt i ptaków w okresie zimowym, to równie ważny temat dla naszych przedszkolaków. Grupa „O” poznała zawód leśnika i wykonała plakat pt. „Jesteśmy przyjaciółmi zwierząt”.
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, w którym przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. Tu przedszkolaki wykonały „Eko choinki” z przedmiotów już nam nie potrzebnych.
Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.
A. Nowak, A. Wałęga
Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że
„Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie to najlepsza nauka”
(Aleksander Puszkin)
O tym, że czytanie książek nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, w znaczący sposób wpływa na zasób słownictwa i poprawność zapisu, ale też rozwija wyobraźnię, przez co czyni życie barwniejszym, piękniejszym nikogo nie trzeba przekonywać.
Biblioteka w naszej szkole realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiono ponad 130 nowych pozycji. Propozycje podali wychowawcy grup przedszkolnych oraz rodzice. Zakupiono nowości wydawnicze. Niektóre książki można już wypożyczyć, inne sukcesywnie będą wprowadzane do księgozbioru.
Zachęcamy do czytania!
Projekt edukacyjny „Eksperymentować każdy może…” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VIIb. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii. Przedsięwzięcie miało na celu zainteresowanie młodzieży eksperymentowaniem w praktyce czyli samodzielnym wykonaniem prostych doświadczeń. Każdy chętny uczeń miał możliwość wybrania i zaprezentowania doświadczenia samodzielnie podczas kolejnych lekcji chemii.
Uczniowie wykazali się kreatywnością i przygotowali bardzo interesujące i efektywne eksperymenty m.in. Lewitująca bańka, Czynny wulkan, Lawa w butelce, Chemiczne czyszczenie przedmiotów ze srebra czy Otrzymywanie oraz właściwości dwutlenku węgla - CO2.
Emilia Staniszewska
Informuję, że dzień 6 stycznia 2022 r. jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych – Święto Trzech Króli.
7 stycznia 2022 roku jest dniem wolnym dyrektorskim zgodnie z kalendarzem roku szkolnego.
"Weź do ręki biały opłatek,
choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić,
- i życz szczęścia całemu światu
niech się wszystkie serca rozweselą!"
Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie rodzinnym,
wśród przyjaciół,
w atmosferze pełnej radości, spokoju i nadziei,
a w nadchodzącym Nowym Roku dużo zdrowia, szczęścia
i osiągnięcia upragnionych celów
życzą
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Pracownicy Administracji i Obsługi
oraz Uczniowie
Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku
W środę 22.12.2021 w naszym przedszkolu odbyły się jasełka w grupach przedszkolnych. Przedszkolaki z każdej z grup wprowadzały nas w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienia były wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle Bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem.
Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca widowni.
Zapraszamy serdecznie do foto relacji i obejrzenia Jasełek grupy „Muchomorki” klikając w poniższy link:
https://www.youtube.com/watch?v=OXnyIuZEruI
A.Nowak., M.Wejner, K.Ciepielewska, A.Krzemińska
Ponad 160 młodych adeptów piłki ręcznej wzięło udział w turnieju podsumowującym Ogólnopolski Projekt Związku Piłki Ręcznej w Polsce „GRAMY W RĘCZNĄ”. Zawody zorganizowane przez Świętokrzyski Okręgowy Związek Piłki Ręcznej w Kielcach rozegrano 15 grudnia w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Przybyłych gości oraz drużyny wraz z opiekunami przywitał gospodarz Miasta i Gminy Chęciny – Burmistrz Robert Jaworski. Oczywiście wśród małych gwiazd szczypiorniaka nie zabrakło i naszej szkoły, którą reprezentowali: Julia Biniek, Iga Szpankowska, Julia Jakwert, Marta Operacz, Jan Stodulski, Igor Stodulski, Julian Mazur, Wojciech Mazurkiewicz, Krystian Czuba, Alex Derlatka, Alan Lipiec, Franciszek Woźniak, Antoni Drej, Oskar Maciąg.
Turniej rozgrywano jednocześnie na trzech boiskach. W sumie było to ponad 20 emocjonujących spotkań, w których rywalizowali zarówno chłopcy jak i dziewczęta w wieku od 8 do 10 lat. Ich zmaganiom przyglądał się Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Sławomir Szmal, Prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Kielcach – Stanisław Hojda, Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach – Jacek Wołowiec, zawodniczki Klubu Sportowego Suzuki Korona Handball Kielce: Magdalena Więckowska i Katarzyna Grabarczyk. W zawodach zaprezentowały się drużyny z województwa świętokrzyskiego: SP 25 Kielce, SP 39 Kielce, SP Wolica, SP Kunów, KS VIVE Łomża Kielce, Korona Handball Kielce, SP Wilczyce, SP Nr 4 Sandomierz, Sportowa Akademia Rozwoju w Kielcach oraz nasza szkoła.
Debiutujący mali zawodnicy ZPO Wąchock rozegrali świetne zawody, wygrywając dwa mecze z SP Kunów i gospodarzem turnieju - SP Wolica. W najbardziej emocjonującym pojedynku z KS VIVE Łomża Kielce nasi zawodnicy ulegli przeciwnikowi tylko jedną bramką (10:11).
Podczas meczów emocje sięgały zenitu, a licznie zgromadzeni na trybunach kibice głośno dopingowali swoim ulubieńców, dla których niejednokrotnie był to pierwszy turniej piłki ręcznej w życiu.
Cała impreza przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Świętego Mikołaja ufundowane przez organizatora piłki, znaczki oraz koszulki z logiem projektu.
Finał projektu "Gramy w Ręczną" w Chęcinach | Radio Kielce
Aldona Parka
Informujemy, że w dniach od 27 do 31 grudnia 2021 r.
autobus szkolny nie kursuje.
„Kup pan szczotkę”, „Podaj mydło” to kolejne akcje charytatywne, realizowane w naszej szkole i przedszkolu w ramach Wolontariatu. Akcje prowadzone są przez Fundację Redemptoris Missio z Poznania. Jak dowiadujemy się ze strony fundacji w jednej z afrykańskich szkół już od kilku lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, pani przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie! To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. To właśnie tam dentyści z Polski, przyjeżdżają już od siedmiu lat lecząc zęby mieszkańcom wioski.
Dziękujemy wszystkim małym i dużym wolontariuszom za udział w powyższej akcji charytatywnej w której udało nam się zebrać 292 mydełka, 37 past do zębów oraz 66 szczoteczek.
Izabela Fudala, Mariola Wejner
Zima to pora roku, która charakteryzuje się białym, pięknym krajobrazem. Śnieg pokrywa drzewa, drogi oraz wszystko dookoła. Jest to cudowny widok. Należy jednak pamiętać, że wśród nas są stworzenia, które zimą mają utrudnione funkcjonowanie. Dzieci z grupy „Wiewiórki” na podstawie opowiadania pt. „Wielka przygoda małego wróbelka” dowiedziały się jak dokarmiać ptaki. Aby pomóc naszym latającym przyjaciołom dzieci zrobiły kule tłuszczowe. Po owocnej pracy wszyscy razem wyszliśmy przed budynek szkoły, aby dostarczyć do karmnika przygotowane przez nas pożywienie. „Wiewiórki” mają nadzieję, że ptaszki z naszych okolic w ten zimowy czas będą miały pełne brzuszki. Przygotowywanie kul tłuszczowych bardzo zaciekawiło dzieci. Była to zdecydowanie świetna zabawa dla przedszkolaków, która ukazuje to, iż pomagając innym można świetnie spędzić czas.
Kamila Ciepielewska
W I semestrze 2021/2022 uczniowie klas IV-VIII mogli uczestniczyć w projekcie z biologii pt: Biologia w 3D.
Zainteresowani udziałem w projekcie mieli wykonać model dowolnego elementu anatomicznego, o którym uczyli się w minionym semestrze na lekcjach biologii. Warunkiem zaliczenia pracy było wykonanie jej w formie przestrzennej (model reliefowy, wypukło-wklęsły). Uczniowie musieli najpierw poznać szczegóły budowy wybranego elementu, wyszukać informacje na jego temat, dobrać materiały i przestawić w postaci modelu. Prace należało opatrzyć opisami merytorycznymi: nazwami poszczególnych elementów. Każdy, kto podjął to wyzwanie, przy oddawaniu modelu zdawał relacje ze znajomości budowy i funkcji wykonanego modelu.
Wielu uczniów wzięło udział w projekcie. Powstały ciekawe modele komórek, zębów, DNA, chloroplastów. Uczniowie wykazali się pomysłowością w wykorzystaniu materiałów.
Bogata kolorystyka prac podkreśla szczegóły budowy anatomicznej i ułatwia zapamiętanie fachowych pojęć z dziedziny anatomii.
Maria Ziewiec
15 grudnia 2021 odbył się Świąteczny Konkurs Matematyczny.
Uczniowie przystąpili do rywalizacji w dwóch kategoriach: klas V–VI oraz klas VII–VIII.
Zadaniem każdego ucznia było rozwiązanie testu składającego się z zadań zamkniętych o różnym stopniu trudności (10 zadań za 3 punkty oraz 10 zadań za 4 punkty).
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz inspirowanie uczniów do doskonalenia umiejętności logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zadań odwołujących się do sytuacji praktycznych.
Wyniki konkursu:
W kategorii klas V – VI:
I miejsce Jakub Drożdż kl.VI
II miejsce Wiktoria Kowalczyk kl.VI
III miejsce Patrycja Bolewska kl.V b
W kategorii klas VII – VIII:
I miejsce Oskar Hamera kl. VIII a
II miejsce Julia Dwojewska kl. VII b
III miejsce ex aequo Antoni Pająk i Kacper Szparaga kl.VIII a
O kolejności miejsc decydowała ilość zdobytych punktów.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, praktyczne oraz słodkie upominki.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy konkursu:
Grażyna Łyżwińska, Małgorzata Zdziesińska, Monika Szczerbińska
10 grudnia nasza szkoła była organizatorem Finału Województwa Świętokrzyskiego w Koszykówce 3x3 dziewcząt, w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. Koszykarki startowały w dwóch kategoriach wiekowych. Starsze dziewczęta zajęły 3 miejsce wśród 5 zespołów choć przegrały jedynie jedno spotkanie, a o miejscu zadecydowała różnica trafionych koszy. Wśród młodszych koszykarek nasz zespół zagrał bardzo dobre i wyrównane spotkania, odniósł jedno zwycięstwo i ostatecznie uplasował się na 4 miejscu. Warto zaznaczyć że dziewczynki były najmłodsze w stawce i za rok wszystkie będą mogły zagrać w tej samej kategorii wiekowej. Gratulacje dla obu ekip!
Drużyna starsza: Oliwia Biniek, Wiktoria Malinowska, Malwina Mazur i Julia Witkowska.
Drużyna młodsza: Natalia Lefek, Klaudia Celary, Joanna Dudek i Julia Biniek.
Trenerem obydwu zespołów jest Michał Lefek.
Okres tuż przed Bożym Narodzeniem w szkole zawsze wiąże się z przedstawieniem Jasełek. To okazja do pokazania pieknego barwnego widowiska oraz do wprowadzenia w świąteczną atmosferę. Tak więc i w tym roku w naszej szkole Jasełek nie mogło zabraknąć.
16 grudnia, tuż przed przejściem na zdalne nauczanie, uczniowie z klas IVa, IVb, VA, Vb oraz VI wcielili się w role dobrze znanych pasterzy, królów, Maryi, Józefa, aniołów, aby przypomnieć historię narodzenia Pańskiego. W tegorocznym przedstawieniu pojawiły się także niesforne diabliki, które chciały skusić „grzeszne” dzieci: leniwe, próżne, rozpuszczone, zepsute - do zawarcia paktu z Lucyferem. Na szczęście w porę zareagowały anioły, diabełki zostały przepędzone i ludzie mogli z radością przyjąć na świat Boże Dziecię, przynoszące nadzieję i miłość. Przedstawienie zachwycało pięknymi kostiumami, bogatą, kolorową scenografią oraz grą aktorską naszych uczniów. Wzbogacone zostało także o kolędy w wykonaniu uczniów klasy II, w śpiewanie których mogli włączyć się wszyscy uczniowie i nauczyciele, co też miało miejsce.
Nad całością przedsięwzięcia czuwali nauczyciele: Jolanta Susfał, Ewa Śliwa, katecheta o. Kajetan.
Po części artystycznej głos zabrała dyrektor Dorota Janas. Pogratulowała uczniom i nauczycielom udanego występu, a całej społeczności szkolnej złożyła Bożonarodzeniowe życzenia.
Dla chętnych obejrzenia tego wydarzenia załączamy link do filmiku.
https://www.facebook.com/watch/?v=259176146205687&ref=sharing
Jolanta Susfał
17 grudnia 2021 roku rozstrzygnięto szkolny konkurs fotograficzny pn. „Fizyka wokół nas”.
Celem konkursu było:
- zachęcenie dzieci do poznania praw fizycznych zachodzących w przyrodzie:
- propagowanie fotografii jako kreatywnej formy spędzania wolnego czasu.
Do konkursu zgłoszono ponad 30 fotografii wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Jury (Kamil Koprowski, Emilia Staniszewska) przyznało nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Laura Wałęga kl. VII c, Olivia Bieniek kl. VIII a
II miejsce: Lena Bober, Malwina Mazur kl. VIII a
III miejsce: Julia Witkowska kl. VIII b
Wyróżnienie: Ernest Fijołek kl. VIII b
Wyróżnienie: Michał Grunt kl. VIII b
Wyróżnienie: Hubert Kurzawa kl. VIII b
Wyróżnienie: Patrycja Dąbrowska kl. VII b
Wyróżnienie: Klaudia Gos kl. VIII a
Ponad to dziękujemy wszystkim ucznią, którzy uczestniczyli w konkursie i gratulujemy zwycięzcą!
Organizatorzy: Kamil Koprowski, Emilia Staniszewska
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Wszystkie przyniesione stroiki, bombki, choinki są wyjątkowe i zdobią świąteczne kąciki w każdej sali. Każde dziecko, które wzięło udział w konkursie otrzymało nagrodę. Kreatywność, zaangażowanie i pomysłowość zarówno dzieci, jak i ich rodziców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, za co serdecznie dziękujemy!
M. Wejner, A. Nowak, K. Ciepielewska oraz A. Krzemińska
W grudniu Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę słodyczy i kosmetyków dla podopiecznych domu dziecka w Jasieńcu. Nasi uczniowie chętnie włączyli się w pomoc wychowankom domu dziecka. Każdy mógł złożyć swoją cegiełkę. Udało się zebrać naprawdę o-g-r-o-m-n-ą ilość kosmetyków i słodyczy. Po zakończonej zbiórce wszystkie paczki zostały zapakowane i dostarczone do placówki w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym przez opiekunów wolontariatu.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyłączyli się do akcji i okazali szlachetne serce.
Opiekunowie wolontariatu:
Urszula Serwicka- Mierzwa, Emilia Staniszewska, Izabela Fudala
„Serce człowieka można poznać po tym,
jak traktuje zwierzęta” – Immanuel Kant
Zima jest okresem ciężkim zwłaszcza dla zwierząt leśnych. W tym trudnym dla nich etapie bardzo ważne jest wsparcie ludzi. Zimą każde zwierzę potrzebuje dużego zapasu energii, jednak jest im trudno zdobyć pokarm w porze śniegu. Z tego względu powstała zbiórka żywności dla mieszkańców lasu. Zebrana żywność została przekazana oraz trafiła do zwierząt, które bardzo jej aktualnie potrzebują.
Uczestnikom zbiórki bardzo dziękujemy za to, że byliście z nami oraz wspieraliście tak cudowną inicjatywę! Dobro powraca!
K.Ciepielewska, K.Koprowski
Powered by aSc EduPage