Międzynarodowy Dzień Tolerancji to wydarzenie obchodzone corocznie 16 listopada. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mając na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji. „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. 16 listopada 2021r. uczniowie klasy VIIIa w ramach zajęć z wychowawcą obchodzili to wydarzenie. Celem zajęć było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Uczniowie wykonali drzewko wpisując na dłonie hasła kojarzące się z tolerancją. Wszystkie działania, które towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na ten temat, stały się refleksją nad postawami wobec innych, otworzyły serca i zachęciły do walki z jej brakiem.
PINGPONGOWY ZAWRÓT GŁOWY
W sobotę 13.11.2021r. w Kunowie rozegrano Turniej Tenisa Stołowego pn. „PINGPONGOWY ZAWRÓT GŁOWY”.
Turniej rozegrany został dla dziewcząt i chłopców w kategoriach: skrzat, żak, młodzik, kadet. 3 zawodniczki i 6 zawodników UKS METEOR Wąchock sięgnęło po puchary i miejsca na podium. To kolejny sukces na arenie wojewódzkiej młodych sportowców z Wąchocka. Trwa więc świetna passa naszych uczniów, co dobrze rokuje na przyszłość w tej dyscypliny sportu.Kategoria żaczka: 1 -Amelia Juda, 3 – Pola Górecka, 4 – Julia Jakwert
Kategoria skrzat: 1 – Kacper Karykowski, 2. Tymoffi Vizgalin, 3 – Oska Maciąg, 4 – Adam Witkowski
Kategoria żak: 3 – Krystian Czuba, 4 – Jan Stodulski
103. Rocznica Odzyskania Niepodległości
W 1918 roku po 123 latach niewoli Polska uwolniła się od zaborców. W celu upamiętnienia wydarzenia z tej okazji organizowane są w całym kraju państwowe uroczystości i działania. Uczniowie naszej szkoły w różnorodny sposób uczcili obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
11 listopada 2021 r. Poczet Sztandarowy Szkoły wziął udział w uroczystej MSZY ŚWIĘTEJ ZA OJCZYZNĘ w klasztorze Ojców Cystersów w Wąchocku, a następnie w Apelu Poległych w latach 1918 – 1920 Mieszkańców Gminy Wąchock przy Pomniku Bohaterów. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali również Wicedyrektor Szkoły, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, reprezentanci poszczególnych klas, opiekunowie SU oraz inni nauczyciele.Kilka dni wcześniej, 6 listopada 2021 r. 20-osobowa grupa zawodników naszej szkoły wzięła udział w Turnieju Tenisa Stołowego zorganizowanego przez Fundację Absens Carens „Z RAKIETKĄ KU NIEPODLEGŁOŚCI”. „Z rakietką ku niepodległości” to nietuzinkowe wydarzenie składające się z 12 turniejów tenisa stołowego, które zostały rozegrane w 10 województwach, w celu uczczenia 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W rozgrywkach wzięło udział ponad 100 zawodników, a toczyły się one w 3 kategoriach wiekowych: do lat 12, 13 – 17 lat i powyżej 17 roku życia. Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy z pamiątkowym medalem. Imprezie towarzyszyła wystawa związana z wkładem polskich sportowców w walkę o niepodległość kraju.11 listopada 2021 r. odbył się w Hali Sportowej w Wąchocku Turniej Tenisa Stołowego pod nazwą „TYDZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ”.
Do rywalizacji przystąpiło 40 zawodników i zawodniczek. Na 12 stołach wyłoniono zwycięzców w łącznie 7 kategoriach. Nasi zawodnicy stawali na podium 13 – krotnie.
skrzatka: miejsce 1 – Laura Grunt
skrzat: miejsce 2 – Kacper Karykowski, miejsce 3 – Tymofii Vizgalin, miejsce 4 – Alan Lipiec
żaczka: miejsce 1 – Iga Szpankowska, miejsce 2 – Amelia Juda, miejsce 3 – Julia Jakwert, miejsce 4 – Agata Szymańska
młodziczka: miejsce 2 – Julia Glanowska, miejsce 3 – Amelia Ciepielewska
kadet: miejsce 2 – Jakub Glanowski, miejsce 3 – Dawid Stodulski, miejsce 4 – Sebastian Rudzki11 listopada 2021 r o godz. 11.11 w Starachowicach odbył się „BIEG NIEPODLEGŁOŚCI STARACHOWICE 2021”. W biegu tym udział wzięło 259 osób w różnych kategoriach wiekowych. Naszą placówkę reprezentowali: Mikołaj Szymański (kat. 0-7 lat), Joanna Wojtachnio (8-11 lat) i Lena Wieczorek (12-15 lat). Trasa biegu prowadziła głównymi ulicami Starachowic i wynosiła 1918 metrów. Dwójka naszych reprezentantów stanęła na podium, zajmując drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych – Mikołaj Szymański i Joanna Wojtachnio. Wysoką lokatę zajęła również nasza trzecia reprezentantka – Lena Wieczorek, plasując się na miejscu 10. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za liczne zaangażowanie w obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Bajkoterapia
Grupa „Wiewiórki” miała okazję przenieść się w bajkowy świat. Dzieci poznały „Bajkę o ciepłym i puchatym” i zapoznały się z mechanizmem czynienia dobra oraz dowiedziały się o skutkach niewłaściwych zachowań. Dzieci wspólnie wskazywały słowa oraz zachowania, które sprzyjają tworzeniu pozytywnych relacji z innymi. Przedszkolaki odegrali również role ukazujące, jak należy się zachowywać w konkretnych sytuacjach. Na zakończenie dzieci przekazywały sobie „ciepłe i puchate” oraz wykonały pracę plastyczną związaną z tematem.
Kamila Ciepielewska
Wystawa "Niepodległośc"
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klas 7 i 8 przygotowali wystawę patriotyczną poświęconą wydarzeniom z 1918 roku. Ich prace można było oglądać w Opactwie Cystersów. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy. Nasi uczniowie nie pierwszy raz wykazali się dużą inwencją twórczą przygotowując ekspozycję, za co okoliczni mieszkańcy są im wdzięczni i z dużym zainteresowaniem oglądają ich prace.
7
Narodowe Święto Niepodległości
Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się międzyklasowy turniej wiedzy „Od rozbiorów do niepodległości”. Wzięło w nim udział pięć drużyn reprezentujących klasy siódme i ósme. Zawodnicy musieli zmierzyć się z zadaniami z historii i muzyki dotyczącymi najważniejszych wydarzeń z dziejów naszego narodu w latach 1772 – 1918. Najlepiej z tym niełatwym wyzwaniem poradziła sobie drużyna klasy VIIIb: Julia Witkowska i Filip Woliński, która zajęła pierwsze miejsce.
Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru. Na zakończenie cała szkolna społeczność odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.M. Jaros, E. Śliwa
7
Niepodległa Polska
Niepodległa Polska to temat kolejnych zajęć zrealizowanych przez uczniów klasy III w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Dzieci Uczą Rodziców. Trzecioklasiści podczas rozmowy kierowanej na podstawie przygotowanej prezentacji i zadań do wykonania utrwalili sobie wiedzę dotyczącą symboli narodowych, które pozostają pod szczególną ochroną prawa, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Poznali również nazwiska i krótki opis sylwetek twórców niepodległej Polski, tj. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Roman Dmowski. Z dumą recytowali także wiersz znany każdemu dziecku: „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy oraz własnoręcznie wykonali kotyliony.
Izabela Fudala
10
Narodowe Święto Niepodległości w grupie "Motylki"
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. W przedszkolu uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Na zajęciach podczas Tygodnia „Mali Patrioci”, dzieci poznały nasze symbole i barwy narodowe, a także historię drogi do wolności naszego kraju. Dowiedziały się o czasach, gdy na naszej ziemi nie można było mówić po polsku i nie mogła powiewać flaga biało-czerwona. Jak trzy państwa dokonały rozbioru naszego kraju i Polska na 123 lata zniknęła z mapy.
10 listopada w najmłodszej grupie przedszkolnej „Motylki” odbył się wstęp z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który został nagrany i przekazany rodzicom na stronę messengera. Maluchy tego dnia do przedszkola przyszły ubrane w odświętnych strojach, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych. Dzieci zaprezentowały wspólnie przygotowany wiersz „Katechizm Polskiego Dziecka”, układ taneczny do pieśni „Przybyli ułani” oraz prace plastyczne z symbolami narodowymi.
Na zakończenie zapaliliśmy znicze pod pomnikami naszych bohaterów, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
Biorąc udział w tego typu uroczystościach, przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się i kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne oraz poczucie dumy z bycia Polką i Polakiem.
Wych. Dorota Bzinkowska
1
Przedszkolne uroczystości z okazji 11 listopada 2021
W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Każda z grup obchodziła ją osobno. Dzieci 4, 5 oraz 6 letnie wraz ze swoimi wychowawczyniami P. Mariolą, P. Kamilą i P. Agnieszką, przygotowały program artystyczny, podczas którego recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne i tańczyły. Wszystkie występy prezentowane były przed Panią dyrektor Dorotą Janas, a także przed Panią wicedyrektor Elżbietą Niedziałek. Nasi honorowi goście docenili starania przedszkolaków oraz pogratulowały im zaangażowania i opanowania przedstawianych treści. Występ przedszkolaków z grupy Muchomorki został nagrany i można go obejrzeć klikając w poniższy link:
Dzień 11 listopada jest wyjątkowym dniem dla każdego z nas, także dla naszych małych patriotów. To symbol miłości do ojczyzny, wiary i nadziei na lepsze jutro, to symbol walki o wolność, a także zwycięstwa. Uroczystość z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych przedszkolaków.
M. Wejner, K. Ciepielewska, A. Nowak
16
Pomoc dla zwierząt
W miesiącu październiku w ramach wolontariatu, prowadziliśmy akcję zbierania karmy i akcesoriów dla zwierząt. Dzięki zaangażowaniu dzieci z klas 1-3, a także przedszkolaków udało się zebrać dużą ilość produktów. Wszystko zostało przekazane Hotelowi dla zwierząt Futrzak w Marcinkowie, prowadzonego przez P. Nadię Cendrowską. Przeprowadzona akcja pozwoliła dzieciom doświadczyć realnego niesienia pomocy, a także uwrażliwiła ich na los bezpańskich zwierząt. Serdecznie dziękujemy rodzicom zarówno przedszkolaków, jak i dzieci z klas młodszych, a także pracownikom naszej szkoły, którzy włączyli się do akcji.
Iza Fudala, Mariola Wejner
Dzień Jeża w grupie Motylków i Muchomorków
Dzień Jeża w przedszkolu to świetna okazja, by uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. To okazja, aby poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy.
A. Krzemińska
10
#świętokrzyskieNIEhejtuje
Agresja słowna, poniżanie, upokarzanie, szykanowanie, wyśmiewanie, obraźliwe memy czy grafiki na dobre zadomowiły w naszym domu i życiu. Najwięcej jest ich na internetowych forach a także w mediach społecznościowych. Często dotyczą pojedynczych osób, a czasami całych grup społecznych, mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych. Hejt, z wybryków pojedynczych sfrustrowanych trolli, zamienił się w falę nienawiści, która może dotknąć każdego. Doświadcza go co czwarty użytkownik Internetu.
Kampania społeczna „#świętokrzyskieNIEhejtuje”, jest właśnie po to, by uświadomić hejterom, jak wielką krzywdę mogą zrobić innym i sobie. Jak zapobiegać takim sytuacjom dyskutowali na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy VIII a.
Dzień Postaci z Bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z grupy Biedronki oraz Wiewiórki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Były także zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Odwiedziły ich takie postaci jak Pocahontas oraz Kłapouchy.
W tym dniu przypomnieliśmy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
M. Wejner, K. Ciepielewska
1
Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora ZPO Wąchock
Uczniowie naszej szkoły wygrali IV Turniej o Puchar Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku!Do rywalizacji przystąpiło ponad 50 zawodników i zawodniczek z 4 drużyn z województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.
Zawodnicy ZPO wywalczyli złote medale pewnie wygrywając wszystkie mecze!
Dodatkowo Wojtek Operacz rzucił największą liczbę bramek co dało mu tytuł Najlepszego Zawodnika Turnieju.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, a zawodnicy trzech najlepszych drużyn – medale.Klasyfikacja końcowa:
1. ZPO Wąchock
2. SP Iłża
3. ZPO Sichów Duży
4. SP Wielka Wieś
Drużyna zagrała w składzie: Wojtek Operacz, Oskar Hamera, Kacper Szparaga, Natan Ferka, Hubert Nowak, Dawid Kowalski, Antek Pająk, Jakub Śpiewak, Dominik Skorupski
Trener: Tomasz Dąbrowski
6
Odkręcaj! Zbieraj!! Pomagaj!!!
W tym roku szkolnym Szkolne Koło Wolontariatu ponownie organizuje zbiórkę plastikowych nakrętek na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Wolontariusze zaangażowani w zbiórkę nakrętek będą ją kontynuowali do końca maja 2022 roku. Prosimy o wsparcie akcji i zbiórkę nakrętek, które i tak zazwyczaj wyrzucamy. To nic nie kosztuje, a może przyczynić się do poprawy jakości życia potrzebujących. Liczymy na Was i Wasze otwarte serduszka!
Urszula Serwicka- Mierzwa, Emilia Staniszewska
Magiczny las
Uczniowie klasy trzeciej zrealizowali kolejne zadanie w ramach projektu edukacyjnego Dzieci Uczą Rodziców. Uczniowie czytając samodzielnie i wraz z wychowawcą kolejne slajdy przygotowanej prezentacji multimedialnej poszerzyli swoją wiedzę o lesie i doskonale widzą już, że las to najbardziej złożony i trwały ekosystem lądowy, naturalny lub ukształtowany przez człowieka, składający się z organizmów roślinnych i zwierzęcych, charakteryzuje się warstwową budową, w której dominującą rolę odgrywa piętro drzew rosnących w zwarciu, a pozostałe warstwy (piętra) to: krzewy (podszyt), zioła i krzewinki (runo leśne) oraz mchy i porosty. Przypomnieli sobie również jakie zwierzęta zamieszkują las i jakie są ich zwyczaje. Doskonale znane są im również zasady zachowania się w rezerwacie przyrody.Uczniowie wykonali zadania na kartach pracy, które zabrali do domu, aby móc porozmawiać z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć, a także zachęcić ich do wspólnego poszukania informacji o zwyczajach jeży.
Izabela Fudala
9
Przedszkolaki upamiętniają bohaterów narodowych
„Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma…”Drugiego listopada, nasi wychowankowie ze starszych grup przedszkolnych, wyruszyli na szczególny spacer po okolicy, którego celem było wspomnienie bohaterów walczących i poległych za ojczyznę oraz oddanie im czci i szacunku za poniesioną ofiarę. Odwiedzili pobliskie pomniki poświęcone ich pamięci, stawiając przy nich zapalone znicze. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.
Anita Wałęga
3
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie