„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają.
Źli ludzie, uwierz mi - ci nigdy nie śpiewają”
Cytat J. W. von Goethego, znany pod rożnymi tłumaczeniami, najbardziej oddaje ducha projektów muzycznych realizowanych w naszej szkole.
Na lekcjach muzyki w klasach 4 - 7 od 3 lat realizowane są długoterminowe projekty, które mają na celu poznanie, upowszechnianie i utrwalanie wartościowej literatury wokalnej związanej z naszą tożsamością narodową i historią.
Pieśni patriotyczne związane z legionami polskimi to duża grupa pieśni patriotycznych, które weszły na stałe do polskiej pamięci. Powstawały często spontanicznie, w marszu i bitwie, na kwaterach i w okopach. Śpiewano je do zasłyszanych melodii.
W październiku i listopadzie, we wszystkich klasach, realizowano projekt „Śpiewamy Niepodległej”.
Każdy uczeń w cyklu 4-letnim poznaje i śpiewa określone pieśni, co przekłada się na fakt, że w ciągu edukacji muzycznej w szkole poznaje najpopularniejsze pieśni legionowe:
Klasy młodsze - „Przybyli ułani pod okienko”
Klasa 4 – „Warczą karabiny”,
Klasa 5 – „Raduje się serce” (Pierwsza Kadrowa – Kadrówka)
Klasa 6 – „Legiony” (My Pierwsza Brygada), „O mój rozmarynie”
Klasa 7 – „Wojenko, Wojenko”, „Piechota”,
Wszystkie klasy - ”Co to jest niepodległość?” (piosenka współczesna)
Dodatkowo włączane są w śpiew tych pieśni również klasy 8, które w czasie imprez okolicznościowych związanych ze świętem odzyskania Niepodległości moją możliwość wspólnego wykonania poznanych wcześniej utworów.
Z kolei w miesiącach grudzień i styczeń realizowany był projekt, który skupiał się na poznaniu tradycyjnych kolęd polskich.
Uczniowie kolejnych klas poznają określone kolędy co również przekłada się na fakt włączania całej społeczności szkolnej w śpiew podczas przedstawień jasełkowych.
W kolejnych latach każdy uczeń poznaje, uczy się i utrwala określone pieśni:
Klasy 4 – „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
Klasa 5 – „Wśród nocnej ciszy”
Klasa 6 – „W żłobie leży”
Klasa 7 – „Bóg się rodzi”
Dodatkowo wspólnie śpiewane są najpopularniejsze i znane od najmłodszych klas utwory „Dzisiaj w Betlejem” i „Przybieżeli do Betlejem”.
W sumie - jak podają źródła - zbiór wszystkich kolęd polskich liczy ok. 1400 utworów, a opublikowanych jest ok. 500. Jest to największy zbiór na świecie. W żadnej kulturze nie wykształcono tej formy w takiej ilości. Bogata forma muzyczna kolęd wpływa na ich przetrwanie.
Dzięki pieśniom patriotycznym i kolędom przetrwał również nasz język, kultura i tradycja, nasza tożsamość narodowa.
Realizacja takich projektów jest szczególnie ważna w kontekście trudnej historii naszego narodu.
Od klasy 4 do 7 uczniowie poznają pieśni o dużej wartości artystycznej i historycznej. O stopniu ich znajomości można się było przekonać na szkolnych uroczystościach, podczas których cała społeczność szkolna aktywnie włączała się w śpiew. Wpływa to na podnoszenie ich świadomości narodowej co jest szczególnie cenne i ważne z uwagi na fakt, że nasza szkoła nosi zaszczytne imię Bohaterów Powstania Styczniowego.
E. Śliwa