W grudniu br uczniowie klasy 8b: Julia Witkowska, Natalia Mamcarz, Jakub Śpiewak oraz Roksana Mazur, wzięli udział w realizacji projektu edukacyjnego związanego z omawianą wówczas lekturą obowiązkową, czyli powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza. Uczniowie przenieśli się do czasów I wieku n.e., kiedy kształtowały się podwaliny chrześcijaństwa, a świat pogańskiego Rzymu chylił się ku upadkowi.
Wykreowani przez naszego noblistę bohaterowie- zarówno postacie historyczne, jak Neron czy fikcyjne – jak Marek Winicjusz, to przykład kunsztu pisarskiego Sienkiewicza. Autor powieści pokazał w niej bohaterów, którzy bez względu na wyznawaną religię są dobrzy lub źli. Nawet wśród pogan znalazły się więc osoby pełne szlachetności, dobra, uczciwości takie jak Akte.
Wewnętrzne rozdarcie pięknie prezentują Marek Winicjusz i jego ukochana Ligia, wspierający zakochanych Petroniusz, wielki hedonista, z kolei - nie rezygnuje ze swych przekonań i umiera jako arbiter elegancji, popełniając samobójstwo.
Metamorfozy - Winicjusza i Chilona, siła wewnętrzna i poświęcenie chrześcijan, którzy za swą wiarę giną w strasznych męczarniach, pozwoliły uczniom spojrzeć na historię i kształtowanie się chrześcijaństwa w inny niż dotychczas sposób. Wyrazem tego są przygotowane przez nich literackie portrety- charakterystyki. Wzbogacone pracami plastycznymi Roksany Mazur stworzyły album, który niewątpliwie zachęca do postawienia sobie pytania - Quo vadis, czyli – dokąd zmierzasz, człowieku?
Beata Woźniak