11 lutego drugoklasiści, jak co roku obchodzili Tłusty Czwartek. Uczniowie poznali krótką tradycję tego święta, które ściśle wiąże się ze znanym przez nas wszystkich powiedzeniem „Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła”. Trzymając się przesądów, które są z nami od dawien dawna wszyscy poczęstowali się pysznymi pączkami przygotowanymi przez rodziców, aby każdemu w najbliższym czasie wiodło się jak najlepiej.
Uczniowie przygotowali również nietypowe pączki, które do złudzenia przypominały tradycyjny przysmak. Nie wymagały jednak smażenia bowiem wykonane były z gazet i taśmy, pomalowane farbami plakatowymi oraz pięknie ozdobione kolorową posypką.
Tłusty Czwartek i Niby Pączki
- 12
Wirtualny świat
Realizując kolejne zadnie w ramach projektu edukacyjnego Dzieci Uczą Rodziców, uczniowie klasy drugiej rozwinęli swoją wiedzę na temat możliwości i niebezpieczeństw płynących z korzystania z Internetu. Podczas zajęć „Wirtualny świat” przypomnieli sobie, że Internet, pomimo iż daje szerokie możliwości – pomaga w nauce, zabawie, zdobywaniu wiedzy o świecie, poznawaniu nowych ludzi – nie zawsze jest miejscem dla nich bezpiecznym bowiem wraz z rozwojem sieci i coraz większą dostępnością do tego medium komunikacyjnego problem zagrożeń w sieci przybrał znacznie na sile.
Podczas oglądania prezentacji multimedialnej utrwalili sobie również pięć zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Wiedzą już, że należy chronić swoją prywatność, nie należy ufać osobom poznanym w sieci, rozmawiać z osobą dorosłą o sprawach, które ich niepokoją, a zbyt długie korzystanie z Internetu może zaszkodzić ich zdrowiu i pogorszyć kontakty z kolegami.
Uczniowie podczas zajęć wykonali karty pracy, a także zadanie z rodzicami w domu, które polegało na wspólnym oglądaniu wybranych stron internetowych i rozmowie na tematy poruszane podczas zajęć w szkole.
„Jak Karnawał, to Karnawał”.
Poznając i kultywując nasze polskie, ludowe tradycje uczniowie klasy IIIa 11.02.2021r. w tak zwany „Tłusty Czwartek” przygotowali klasową „Karnawałową zabawę z pączkiem”. Na zabawę prawie wszystkie dzieci przygotowały piękne stroje karnawałowe i na „przekór” pandemii bawiły się wesoło. /E. Szymańska/
4
Karnawał klasy IIIb
Czasy mamy trudne. Dookoła szaleje pandemia. Z powody obostrzeń wszystkie bale karnawałowe odwołane. Jednak uczniowie klasy IIIb wraz z rodzicami i wychowawcą postanowili przełamać ten smutek. Zorganizowali Klasowy Bal Przebierańców.
Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Dzieci założyły różnorodne stroje. Były księżniczki, czarownice, szkieletor, maczo, człowiek - pająk i inne przebrania. Uczniowie świetnie bawili się przy swoich ulubionych rytmach.
Pijmy świeżo wyciskane soki
Po bardzo słodkim i obfitym w cukier "Tlustym czwartku", z grupą uczniów uczęszczających na swietlice, wycisnęliśmy mnóstwo soku z jabłek, marchwi, gruszek oraz innych owoców cytrusowych.
Soki wyciskane na świeżo to taki ekspresowy rodzaj transportu dla witamin, minerałów i żywych enzymów.
1
Tłusty czwartek
11 lutego na świetlicy szkolnej świętowaliśmy tlusty czwartek z pączkami i chrustem. Tradycja nakazuje, aby zjeść symbolicznie chociaż jednego pączka, aby cały rok był pomyślny.
Uczniowie przygotowali również kolorowe maski karnawalowe, do zrobienia których zużyliśmy kartony papierowe po jogurtach.1
Bezpiecznie nad wodą
W miniony wtorek uczniowie klas trzecich naszej szkoły wysłuchali drogą internetową pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z różnych akwenów wodnych. Poznali ubiór i sprzęt ratownika wodnego. Przekonali się, że ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą zarówno latem jak i zimą, na basenie jak i na wodach otwartych. Zostali zapoznani z różnymi sposobami udzielania pierwszej pomocy. Obejrzeli filmy instruktażowe dotyczące udzielania pomocy przedmedycznej, mycia rąk w czasie pandemii, prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczki oraz rękawiczek jednorazowych. Utrwalali znajomość numerów alarmowych. Spotkanie na platformie Teams przygotował i przeprowadził Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Uczniowie z uwagą wysłuchali ciekawego wykładu wzbogaconego wieloma ilustracjami i filmami.
UWAGA!!!
Wolontariat przedszkolny z Wąchocka wraz z opiekunem p. Katarzyną Krasowską w zeszłym roku nawiązał współpracę z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. Celem jej istnienia jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.
W ramach pomocy, Wolontariat Przedszkolny podjął się adopcji szkoły w Afryce. W Ngaoundaye, niewielkim mieście na terytorium RŚA misjonarka Anna Jachimek ze zgromadzenia Sióstr Pasterzanek walczy z analfabetyzmem prowadząc szkołę dla miejscowych dzieci. Słaby stan techniczny budynku, brak przyborów szkolnych i wyposażenia, a przede wszystkim trudności w gromadzeniu pieniędzy na bieżące wypłaty dla nauczycieli, to tyko niektóre z problemów placówki. W takich warunkach Siostra zamiast planować rozwój szkoły zmuszona jest walczyć o przetrwanie W szkole potrzeba niemal wszystkiego, dlatego tak ważne jest każda pomoc.
W związku z naszym zaangażowaniem w niesienie pomocy dla najbardziej potrzebujących fundacja nadała nam tytuł "Przedszkole z misją". Naszym głównym celem jest wparcie zarówno duchowe jak i finansowe.
Dnia 08.II i 09.II.2021r zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna na naszą adoptowaną szkołę.
Bardzo proszę wszystkich o zaangażowanie. Liczy się każda złotówka.
W zeszłym roku zebraliśmy 230zł.
Mam nadzieję, że w tym roku przebijemy tę kwotę.
Wszystkich serdecznie zapraszam!!!
Katarzyna Krasowska
Przedszkolne Pogaduszki
Zachęcam Państwa do przeczytania drugiego numeru naszej gazetki „Przedszkolne Pogaduszki”, w której zawarte są informacje o ważnych wydarzeniach, uroczystościach oraz inicjatywach, podejmowanych w grudniu i styczniu w naszym przedszkolu. Są tam między innymi opisy Mikołajek, Jasełek czy Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie artykuły uzupełnione są o zdjęcia naszych przedszkolaków. W gazetce znajduje się także „Kącik dla rodziców”. W tym numerze opisane zostały sposoby przeciwdziałania zachowaniom agresywnym, które mogą wystąpić u kilkuletnich dzieci. Życzę miłej lektury.
Mariola Wejner
Konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym
Dla upamiętnienia i poszerzenia wiedzy uczniów na temat ważnych wydarzeń z 1863 roku przedstawiciele klas VI-VIII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Powstaniu Styczniowym, który odbył się 03.02.2021r. Młodzież musiała wykazać się wiedzą dotyczącą historii ogólnej Powstania Styczniowego, jego genezy wybuchu, przebiegu i konsekwencji. Były również pytania odnoszące się do lokalnej historii.
Największą wiedzą na ten temat wykazał się Kacper Adamczyk z kl. VIII. Na wyróżnienie zasługuje również Jakub Kuźdub z kl. VIB.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.
B. Markiewicz i K. Wysocka
Jestem EKO
Kolejnym wyzwaniem dla uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej było zrobienie "karmidełek" dla ptaków. Wytwory te zostały wykonane z rzeczy, które przynieśli uczniowie, takich jak: butelki plastikowe, puszki metalowe, kartony po napojach oraz ziarna, kaszy i ryżu do wypełnienia pojemników.
4
Realizacja projektu w grupie „Biedronki”
Grupa Biedronki realizując PROJEKT EDUKACYJNY „IDŹ TY LEPIEJ KOZIOŁECZKU, SZUKAĆ SWEGO PACANOWA” wykonała kolejne zadanie.
Koziołek zwiedził wiele polskich miast, w tym bliskie nam miasto KIELCE. Przedszkolaki poznały „Legendę o powstaniu Kielc”, a następnie zaznaczyły miejscowość na mapie.
Link do legendy - czyta Włodek Pawlik.https://parklegend.pl/audiobook/legenda-o-powstaniu-kielc/
Nowak Agnieszka
Rekrutacja do przedszkola
Dyrektor ZPO w Wąchocku
podaje do wiadomości terminy rekrutacji
do Przedszkola Publicznego w Wąchocku
na rok szkolny 2021/22.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/22 – Przedszkole Publiczne w Wąchocku
INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI PRZEDSZKOLNYCH
KONTYNUUJĄCYCH WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNEDeklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl od dnia 01 02.2021 roku.
Po zarejestrowaniu dziecka w systemie rodzic składa wydrukowaną i podpisaną deklarację do specjalnej skrzynki znajdującej się przy dyżurce ZPO najpóźniej do godziny 12.00 - 26.02.2021 roku.
INFORMACJA DLA RODZICÓW SKŁADAJĄCYCH WNIOSKI PO RAZ PIERWSZY
O PRZYJĘCIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLAWnioski o przyjęcie do przedszkola dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl od dnia 8.03.2021 roku.
Po zarejestrowaniu dziecka w systemie rodzic składa wydrukowany i podpisany wniosek do specjalnej skrzynki znajdującej się przy dyżurce ZPO najpóźniej do godziny 12.00 - 19.03.2021 roku.
Zapisy do klasy I
Dyrektor ZPO w Wąchocku
ogłasza zapisy
do pierwszej klasy
Szkoły Podstawowej w Wąchocku
na rok szkolny 2021/22.
Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/22 - Szkoła Podstawowa
Informacja dla rodziców:
Wniosek o przyjęcie do klasy I zamieszczony będzie od dnia 12.02. 2021r. od godz. 15.00 na stronie internetowej szkoły w zakładce dla rodziców – druki do pobrania.
Wypełnione wnioski należy złożyć do specjalnej skrzynki przy dyżurce ZPO do dnia 26.02. 2021r. do godz. 15.00.
Cyfrowa biblioteka
Lektury, audiobooki i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły naukowe są już dostępne online. Można je pobierać i wykorzystywać na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa Biblioteka Narodowa: http://www.polona.pl/ przygotowała kolekcje tematyczne zawierające lektury obowiązkowe i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści..
Wszystkie pozycje znajdziemy pod adresem:
Dla naszych Babć i Dziadków
W styczniu, w naszym przedszkolu odwiedzali nas co roku wspaniali goście: babcie i dziadkowie naszych wychowanków. Tym razem, pomimo, że nie mogliśmy ich ugościć w tradycyjny sposób, to nie zapomnieliśmy o ich święcie. Dzień Babci rozpowszechnił się w Polsce już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku a pod koniec lat 80. w kalendarzu świąt obok Dnia Babci pojawił się Dzień Dziadka. Dzieci, aby podziękować swoim babciom i dziadkom za codzienna troskę i miłość, wykonały dla nich laurki i upominki: serduszka z masy solnej i kolorowe kalendarze. Nagrały też piosenkę, którą zamieściliśmy na stronie naszej grupy. Jednak przedszkolaki wiedzą, że o babciach i dziadkach należy pamiętać nie tylko w dniu ich święta.
Anita Wałęga
MITY GRECKIE – LEKTURA BLISKA CZY DALEKA?
20 stycznia uczniowie klasy VIa zakończyli realizację projektu edukacyjnego pt. „Mity greckie – lektura bliska czy daleka?”. Celem podjętych działań było propagowanie czytelnictwa oraz poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii. Uczniowie, wykorzystując teksty wybranych mitów greckich, tworzyli planszową grę dydaktyczną. Zadanie wymagało od nich wysiłku intelektualnego i kreatywności, ale efekty pracy są imponujące. Wykonane przez dzieci projekty charakteryzują się ciekawą grafiką, przemyślanymi i poprawnie sformułowanymi regułami zabawy, interesującymi pytaniami. Śmiało można stwierdzić, iż wykonane przez szóstoklasistów gry, mogą stanowić nie tylko ciekawą formę powtórzenia i utrwalenia wiedzy, ale będą również doskonałą rozrywką dla całej rodziny na jeszcze długie o tej porze roku wieczory.
Małgorzata Jaros
1
Podsumowanie projektu edukacyjnego z języka angielskiego
W dniu 21 stycznia nastąpiło podsumowanie realizowanego w I półroczu projektu edukacyjnego z języka angielskiego pt. „Wirtulany spacer po Londynie”. Był to projekt zadaniowy, w którym uczniowie klas siódmych wcielili się w rolę przewodników turystycznych i zaplanowali spacer po Londynie. Ich zadaniem było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat najważniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków i miejsc w stolicy oraz zwyczajów i kultury brytyjskiej. Uczniowie pracowali indywidualnie lub w dwuosobowych grupach, poszerzając wiadomości o Wielkiej Brytanii, poznając brytyjskie dziedzictwo kulturowe, wyszukując i selekcjonując informacje z różnych źródeł oraz rozwijając umiejętność posługiwania się programami komputerowymi wykorzystywanymi przy tworzeniu prezentacji. Co więcej uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą szkolną i pozaszkolną w kreatywny sposób. Wszystkie prace wykonane w ramach projektu były ciekawe, niemniej jednak na szczególne wyróżnienie zasługują prezentacje wykonane przez: Oliwię Biniek i Wiktorię Malinowską, Antoniego Pająka oraz Natana Ferkę i Michała Grunta.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w realizację projektu.
Urszula Serwicka - Mierzwa
Prezentacja multimedialna - Oliwia Biniek i Wiktoria Malinowska.pdf
Dzień Babci i Dziadka w klasie pierwszej B
22 stycznia 2021 r. uczniowie klasy pierwszej B świętowali Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały portrety i laurki oraz zaprezentowały swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki. Wychowawczyni, pani Małgorzata Oziomek, udostępniła nagrania na platformie Classdojo. Bliscy pierwszoklasistów mogą dzięki niej uczestniczyć w ważnych i wartych uwagi momentach z historii klasy. Dzieci miały okazję do wyrażenia wdzięczności swoim kochanym babciom i dziadkom za trud włożony w ich wychowanie, opiekę oraz okazywaną im miłość.
1
Podziękowania dla Wolontariatu Przedszkolnego
Fundacja „Ignatianum” dziękuje Wolontariatowi Przedszkolnemu ZPO w Wąchocku za udział w ogólnopolskiej akcji „Kredkobranie”.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie