Żołnierze wyklęci, zdrajcami nazywani,
Przez tak wiele lat i miesięcy,
Zapomniani przez swoich, doczekali się chwili
Gdy wrócono ich naszej pamięci.
Nadszedł dla was czas prawdy, bohaterscy żołnierze,
Sprawiedliwości zorza jaśnieje,
Przywrócono wam godność, tak nikczemnie splamioną,
Cała Polska wam dzisiaj dziękuje.
Hołd Wam z serca składamy, o niezłomni żołnierze,
Za ofiarę z życia złożoną,
Wasz wysiłek i męstwo, ostateczne zwycięstwo,
Polskę wolną znów przywróconą.
Teresa Zajewska
Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych uczniowie klasy VIc ZPO mieli okazję odbyć niezwykłą lekcję języka polskiego.
Zdobywszy wcześniej informacje podczas zajęć z historii, a następnie uzupełniwszy je o dodatkową wiedzę przekazaną przez nauczycielkę języka polskiego, młodzież obejrzała oraz wysłuchała niezwykle wzruszającego koncertu w wykonaniu zespołu wokalnego Happy oraz 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej z Mirca. Tematyka wykonywanych utworów nawiązywała do działalności, bohaterstwa i poświecenia dla ojczyzny Żołnierzy Niezłomnych. Koncert dostarczył słuchającym głębokich przeżyć.
Następnie uczniowie interpretowali wybrane przez siebie wiersze różnych poetów związane z tematyką.
Była to wspaniała okazja do pokazania młodzieży, jak wspaniale można łączyć to samo wydarzenie w różnych dziedzinach artystycznych. Dodatkowo uczniowie mieli szansę na samodzielne poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności chociażby dzięki próbom „rozszyfrowania” treści trudnych utworów poetyckich.
Przy okazji dowiedzieli się, że również na naszym wąchockim cmentarzu znajdują się dwa groby Żołnierzy Niezłomnych: Czesława Spadło i Józefa Figarskiego.
Czesław Spadło, pseud. „Mały”, miał 23 lata. Józef Figarski, pseud. „Śmiały” był o 11 lat starszy. Podczas niemieckiej okupacji byli żołnierzami Armii Krajowej, a po jej zakończeniu nie złożyli broni, włączając się w niepodległościową walkę w strukturach powstałego 2 września 1945 r. Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Aresztowani przez władze komunistyczne zostali skazani w Kielcach na śmierć. Wyrok wykonano 24 września 1948 r. Ciała ukryto w lesie w nieoznaczonym dole.
Po 68 latach z honorami wojskowymi zostali pochowani w rodzinnych stronach na cmentarzu w Wąchocku.
Takie żywe lekcje powodują, że przekazywana i zdobywana na nich wiedza zostaje w świadomości uczniów na długo.
Jolanta Susfał